Oral hygiene

Ar naudojate tinkamas burnos priežiūros priemones?

February 1d., 2020

Šiandien, esant plačiam prekių asortimentui, prekybos vietose žmonėms lengva „pamesti galvas“. Dažnai priemones, prisidedančias prie mūsų burnos sveikatos, renkamės per daug negalvodami, ar net atsitiktinai. Patarimais, kaip teisingai išsirinkti burnos priežiūros priemones ir kaip jas naudoti, dalijasi burnos higienistė Greta Vikonytė.

Bendra burnos sveikata ir tinkamai pasirinktos priemonės – kiek tai svarbu?

Kiekvieno mūsų burnoje „gyvena“ begalės mikroorganizmų. Pasirinkus tinkamas priemones ir laikantis teisingos priežiūros taisyklių galime užkirsti kelią nepageidaujamoms burnos ertmės problemoms, pavyzdžiui ėduoniui. Žinoma, neužtenka tik valytis dantų. Reikia reguliariai, nustatytais intervalais, lankytis pas odontologą ir burnos higienistą ne tik apžiūrai, tačiau ir profilaktinių procedūrų atlikimui. Bent du kartus per metus, ar net dažniau, atliekama profesionali burnos higiena gerina burnos ertmės būklę ir padeda pacientams jaustis geriau: sumažėja kietųjų apnašų kiekis, dingsta ar sumažėja nemalonus burnos kvapas.

Kokias priemones reikia naudoti kasdieną?

Pagrindinės ir pačios paprasčiausios priemonės, kurias būtina naudoti kasdien yra dantų šepetėlis, fluoro turinti dantų pasta ir tarpdančių siūlas.

Dantų šepetėlį reikėtų rinktis minkštą arba vidutinio minkštumo. Labai svarbu atkreipti dėmesį į šepetėlio šerelius. Jie turi būti kuo tankesni. Tankūs šereliai padeda pasiekti net ir sunkiai prieinamas vietas ir užtikrinti švarą jose.

Kalbant apie dantų pastas. Dantų pastą, kurią naudoja vaikai iki 6 metų, fluoro kiekis turėtų būti 500 ppm. (ppm – sutartinis fluoro kiekio žymuo odontologijoje – aut.past.) Suaugusiems ir vaikams nuo 6 metų reiktų rinktis pastą turiančią 1000-1500 ppm.

Vienintelis patikimas būdas išvalyti tarpdančiuose susikaupusias minkštąsias apnašas yra tarpdančių siūlas. Jis turėtų būti vaškuotas ir impregnuotas fluoru. Tarpdančius valyti reikia kasdien, bent kartą paroje.

Kokias priemones galėtume laikyti papildomomis?

Papildomos priemonės gali būti naudojamos atsižvelgiant į paciento poreikius. Esant didelei ėduonės plitimo rizikai, pacientai turėtų rinktis fluoro turinčius skalavimo skysčius. Antibakteriniai skysčiai turi būti naudojami tų pacientų, kurie susiduria su gausiu apnašų ir akmenų susidarymu. Šie skysčiai gali šiek tiek pristabdyti apnašų ir akmenų susidarymą ant dantų paviršių.

Specialūs tarpdančių siūlai naudojami išskirtinais atvejais. Pavyzdžiui, specialus siūlas kietais galais skirtas nešiojantiems breketus. Taip pat, sunkiai pasiekiamoms vietoms valyti, nešiojant breketų sistemą naudojami nedideli, tarpdančių šepetėliai. Nešiojantiems protezus – specialus siūlas valyti tarpinėms dalims tarp tiltais protezuotų dantų.

Bakterijų ir apnašų kiekiui sumažinti rekomenduojamas liežuvio valiklis, kadangi liežuvis yra ta vieta, kurioje kaupiasi daugiausiai mikroorganizmų.

Sklando mitas, kad tarpdančius užtenka valyti 2-3 kartus per savaitę. Ar tai tiesa?

Norint efektyvių rezultatų būtina tarpdančius valyti kasdien, savo pacientams tai daryti rekomenduoju kas vakarą, jau po visos dienos valgių. Atsakymo į klausimą ką naudoti palankiau – nėra. Ir siūlas ir šepetėlis padeda užkirsti kelią tam tikriems sutrikimams. Norint apsaugoti dantis nuo periodonto ligų rekomenduojame tarpdančius valyti šepetėliu. Tačiau, tai nėra visapusiška apsauga nuo dantų ėduonies. Kadangi, vietomis dantys gali būti susiglaudę – nei tarpdančių, nei paprastas šepetėlis nepasieks šių vietų. Tokiu atveju, tinkamiausia naudoti tarpdančių siūlą.

Tiesa, vietoje tarpdančių šepetėlio ar siūlo galima naudoti ir irigatorių – prietaisą, kuris vandens srovele išvalo tarpdančius ir nuvalo apnašas. Naudojant šį prietaisą yra mažiausia galimybė susižaloti dantenas, ypač, jeigu pacientas nešioja dantų protezus, breketų sistemą, turi implantuotų dantų ir panašiai. Tačiau, irigatorius nėra būtinas naudoti kiekvienam. Kruopščiai ir kantriai valant dantis ir tarpdančius užtenka šepetėlio ir tarpdančių šepetėlio ar siūlo.

Ar tiesa, kad naudojant antibakterinį burnos skalavimo skystį po kiekvieno valymo (nuo 2 kartų per dieną), po kurio laiko, reiktų padaryti pertrauką?

Skalavimo skysčiai yra gydomieji ir kosmetinio pobūdžio. Kosmetinį skystį naudoti ar ne – paciento pasirinkimas. Jeigu norisi gaivos pojučio burnoje, galima skalauti. Nėra nurodyto vieno, ir teisingo skalavimo kiekio intervalo. Tai priklauso nuo asmeninių pacientų poreikių.

Gydomieji skysčiai skiriami pagal individualią paciento burnos gleivinės būklę ir juo skalauti reikia nuo 7 iki 14 dienų. Gydomojo skysčio vartojimo intervalus ir laiką nurodo paskyręs gydytojas odontologas arba burnos higienistas.

Ar odontologas ir burnos higienistas gali supažindinti su burnos ertmės būkle ir rekomenduoti tinkamas naudoti priemones?

Žinoma. Susipažinę su kiekvieno paciento burnos ertme galime rekomenduoti priemones. Tačiau nėra vieno teisingo pasirinkimo. Kiekvieno paciento atvejis yra individualus, todėl konsultacija apie priemones gali būti naudinga.

Read more
Collapse