Burnos higiena
Kitos sritys

Dantų balinimas: mitai ir tiesa

gegužės 20d., 2021

Gera burnos sveikata yra neatsiejamas bendrosios sveikatos komponentas, o sveika šypsena – pasitikėjimo savimi garantas. Kiekvienas mūsų pasvajojame apie sveikus ir baltus dantis. Deja, retas tegali pasidžiaugti iš prigimties turintis tvarkingus dantis ir sveiką šypseną. Šiuolaikinė odontologija siūlo daugybę galimybių, kaip pagerinti ne tik funkcinę, bet ir estetinę dantų būklę. Dantų balinimas – vienas tiesiausių kelių, norint pasiekti spindinčios šypsenos efektą.

Dantų balinimas nėra naujovė Lietuvoje. Internete galima rasti daugybę patarimų kaip, naudojant buities priemones ar įsigyjant neaiškios kilmės produktų, namų sąlygomis balintis dantis. Tačiau daugelis jų yra apipinti mitais bei – pavojingi sveikatai. Odontologijos klinikos „Denticija” burnos higienistė Sandra Valinskienė pasidalino savo patirtimi ir patarimais, kurie pravers tiems, kas nori turėti baltą ir sveiką šypseną.

Gal galite pasidalinti savo profesine patirtimi – kokias klaidas žmonės daro balindami dantis namų sąlygomis?

Per visą savo darbo patirtį teko išgirsti įvairiausių istorijų bei mitų, susijusių su dantų balinimu. Vienas populiariausių – dantų valymas su soda, kurio pasekoje yra pasiekiamas teigiamas vizualus efektas, nes dantys išties pašviesėja. Tačiau, toks dantų valymas yra labai kenksmingas dantų emaliui, mat soda yra abrazyvi medžiaga, tad tokio „balinimo” metu emalis yra subraižomas, todėl apnašas pradeda dar intensyviau „kibti” prie šiurkštaus paviršiaus, gali atsirasti ilgalaikis dantų jautrumas, įvairūs emalio pažeidimai bei defektai. Vienas baisiausių „natūralaus” balinimo būdų, apie kurį esu girdėjus ir skaičius internete, tai valymas citrinos rūgštimi. Būkite tikri – ji visiškai netinka burnos priežiūrai – rūgštys ardo danties emalį.

Ar yra kokių nors kitų natūralių dantų balinimo būdų, kuriuos rekomenduotumėte?

Galiu patikinti – natūralių dantų balinimo būdų nėra. Paveikti ir pašviesinti dantų emalį gali tik veiklioji medžiaga – vandenilio peroksidas. Jokiais stebuklingas milteliais ir pastomis dantų neišsibalinsite. Balinamąsias pastas skiriu pacientams tam, kad po profesionalios burnos higienos arba po dantų balinimo kabinete, kuo ilgiau išlaikytų naturalią dantų spalvą. Turime nepamiršti ir tai, kad balinančių dantų pastų yra labai daug, ir tikrai ne visos jos yra saugios. Ypač blogas derinys yra balinanti dantų pasta ir elektrinis šepetėlis, tai labai „alina” dantų emalį.

Siūlyčiau visada pasikonsultuoti su savo gydytoju odontologu ar burnos higienistu prieš balinant dantis namuose ar gydytojo kabinete. Tik jie parinks tinkamiausią dantų balinimo metodą. Mat nėra vieno būdo, tinkamo visiems pacientams be išimties. Tai labai individualu. Reikia įvertini higienos įgūdžius, mitybos ir žalingus įpročius bei bendrą dantų būklę. Pacientą būtina apmokyti, kaip tinkamai naudoti balinimo priemones. Bet kuris netinkamai naudojamas balinimo būdas gali būti kenksmingas.

Jūs dirbate su dantų balinimo sistema Philips ZOOM. Kuo ji skiriasi nuo kitų dantų balinimo būdų? Kokie jos privalumai ir minusai?

Savo darbo praktikoje esu išbandžiusi daug balinimų sistemų. Šiuo metu dirbu su Phillips Zoom sistema, kurios veikimo principu ir efektyvumu esu labai patenkinta. Philips Zoom lempa ypatinga tuo, kad jos šviesos intensyvumą galima reguliuoti net procedūros metu. Jei procedūros metu pacientas jaučia jautrumą, sumažinus šviesos intensyvumą, galiu apsaugoti pacientą nuo nemalonių pojūčių bei pasiekti komfortiško gydymo eigą.

Ar dantų balinimo metu naudojamos cheminės medžiagos? Ar verta dėl to sunerimti?

Jei dantis balinatės pas profesionalų dantų higienistą, nerimauti neverta. Visos dantų balinimo sistemos turi tą pačia veikliąją medžiagą – vandenilio peroksidą. Skiriasi tik vandenilio peroksido stiprumas. Aš naudoju 6 proc. vandenilio peroksidą ir stipresnio nerekomenduoju, nes tai gali sukelti ilgalaikį jautrumą. 6 proc. vandenilio peroksido pilnai užtenka išgauti gerą efektą – dantys gali išbalti net iki 8 tonų. O naudojant Philips Zoom šviesą, kuri pagreitina cheminę reakciją, norimo rezultato galime pasiekti vos per 1,5h.
Noriu pabrėžti, kad iš esmės, profesionalus balinimas nekenkia dantims, jei jie yra sveiki, jei pacientas nesiskundžia dantų jautrumu. Todėl prieš atliekant dantų balinimo procedūras reikia labai atidžiai įvertini kiekvieno paciento dantų būklę. Jei dantų balinimą atlieka profesionalas – jis yra saugus ir nekenksmingas.

Ar, atlikus dantų balinimo procedūrą, reikalinga kokia nors speciali dantų priežiūra?

Po profesionalaus dantų balinimo procedūros, svarbu įsidėmėti, kad 24h negalima gerti kavos, arbatos, gazuotų gėrimų, raudono vyno, valgyti dažančių maisto produktų bei rūkyti. Labai svarbu – geri higienos igūdžiai namuose. Taip pat – kelis kartus per metus būtina atlikti profesionalią burnos higieną, naudoti tinkamas dantų pastas. Taip pat noriu perspėti, kad didžiausia klaida, kurią daro daugelis – išgėrus kavos, raudono vyno ar ką tik pavalgius (ypač ko nors rūgštaus), iškart pulti valyti dantis. Maiste esančios rūgštys suminkština dantų emalį, todėl valyti dantis saugu tik po 1h (kuomet ph jau bus atsistatęs). Žinoma, kuo mažiau vartosite dažančių maisto produktų , kavos ir t.t.. tuo ilgiau išlaikysite dantų baltumą.

Remiantis Lietuvos gyventojų apklausos rodikliais, dantų balinimo procedūra yra vienas populiariausių estetinių dantų priežiūros būdų. Deja – ir viena pavojingiausių, mat neįsigilinę į galimas pasėkmes, žmonės mėgina balinti dantis neaiškios kilmės produktais. Todėl kviečiame savo pacientus būti atsakingais bei atlikti saugias dantų balinimo procedūras pas profesionalius odontologijos klinikų tinklo „Denticija” higienistus.

Skaityti daugiau
Suskleisti