COVID-19
Ortodontinis gydymas

Ortodontinis gydymas: kaip elgtis karantino dėl Covid-19 metu?

gegužės 2d., 2020

Dėl Covid-19 viruso paskelbus karantiną Lietuvoje, odontologijos klinikos “Denticija“ privalėjo atšaukti visus planinius vizitus. Suprasdami Jūsų nerimą dėl ortodontinio gydymo karantino metu, pateikiame gyd. ortodontės Agnės Palesikienės atsakymus į dažniausiai Jūsų užduodamus klausimus.

Ar galima daryti tokią pertrauką, nesilankant pas ortodontą, nešiojant breketus, plokšteles ar kapas?

Ilgesnė pertrauka tarp reguliarių vizitų pacientui nepakenks. Pasibaigus aktyvacijos laikotarpiui dantų padėtis liks esamoje padėtyje. Kai kuriais atvejais (pvz. nešiojant tarpžandikaulinius elastikus, aktyvias prikabinamas spyruokles) reikėtų kreiptis į kliniką ir pasitarti dėl tolimesnio gydymo. Darant ilgesnes pertraukas tarp vizitų pailgės bendra viso ortodontinio gydymo trukmė.

Ar dėl to užsitęs gydymas ir ar jis bus veiksmingas?

Gydymo trukmė pailgės, tačiau galutinis rezultatas turėtų būti toks pat, kaip ir planuotas iki karantino.

Baigėsi nešiojamų kapų komplektas – kaip elgtis?

Susisiekite su klinikos administratore ar gyd. ortodontu, kad galėtume aptarti Jūsų konkrečią situaciją. Geriausia būtų atsiųsti elektroniniu paštu nufotografuotas savo dantų nuotraukas: sukandus dantis iš 3 pozicijų: iš priekio, iš dešinio šono, iš kairio šono. Išsižiojus 2 pozicijos: viršutinis dantų lankas, apatinis dantų lankas. Jeigu įmanoma ir leidžia suplanuotas ortodontinis gydymas – tolimesnes kapas Jums išsiųsime, kad galėtumėte tęsti ortodontinį gydymą. Nesant galimybei gauti naujų kapų – tęsti paskutinių turimų kapų nešiojimą.

Atšauktas suplanuotas reguliarus vizitas pas gyd. ortodontą su ortodontine plokštele. Ką daryti?

Tęskite ortodontinės plokštelės nešiojimą įprastu režimu, nebesukite ortodontinių sraigtų.

Man atliekamas ortodontinis gydymas breketų sistema, nešiojau tarpžandikaulius elastikus, bet jie baigėsi. Ką daryti?

Susisiekite su klinikos administratore ar gyd. ortodontu, kad galėtume aptarti Jūsų konkrečią situaciją. Geriausia būtų atsiųsti elektroniniu paštu nufotografuotas savo dantų nuotraukas: sukandus dantis iš 3 pozicijų: iš priekio, iš dešinio šono, iš kairio šono. Išsižiojus 2 pozicijos: viršutinis dantų lankas, apatinis dantų lankas. Jeigu įmanoma ir leidžia suplanuotas ortodontinis gydymas – tarpžandikaulinius elastikus Jums perduosime, kad galėtumėte tęsti ortodontinį gydymą.

Nukrito breketas. Ką daryti?

Jeigu nukrito paskutinis breketas – pasistenkite jį nuimti nuo ortodontinio lanko ir saugokite iki vizito pas ortodontą. Jei nukrito ne paskutinis breketas – palikite jį. Atsiklijavusį breketą galite uždengti ortodontiniu vašku. Jei labai erzina judantis ar apie lanką besisukantis breketas – galite pabandyti nuimti elastinę ligatūrą arba nukirpti metalinę ligatūrą ir nusiimti breketą. Saugokite jį iki vizito pas ortodontą.

Brėžia lanko galiukas, atsisukusi ligatūra.

Jei brėžia atsisukusi ligatūra – pabandykite ją užlenkti, spaudžiant su metaliniu instrumentu (pvz. šaukšteliu). Jei brėžia lanko galiukas – plonesnius lankus galite pabandykite nukirpti nagų kirpimo žnyplėmis, replytėmis, storesnius – užlenkti metaliniu instrumentu. Jeigu vienoje pusėje lankas pailgėjo, o kitoje – sutrumpėjo, pabandykite jį pastumti į sutrumpėjusią pusę ir taip suvienodinti lanko galiukus. Brėžiantį lanko galiuką uždenkite sušildytu ortodontinio vaško gabaliuku.

Trina ortodontinė plokštelė, atsirado gleivinės pažeidimų.

Išsiimkite plokštelę kelioms valandoms. Gerai išvalykite ortodontinę plokštelę. Skalaukite burnos gleivinę raminančiais skalavimo skysčiais ar žolelių nuoviru. Nakčiai įsidėkite plokštelę. Praėjus gleivinės pažeidimams ir prasčiau tinkant plokštelei – susisiekite su klinikos administratore ar gyd. ortodontu.

Atsilaisvino/nulūžo/atsiklijavo retencinė vielutė.

Jeigu turite, kiek įmanoma daugiau nešiokite retencines kapas/plokšteles, kad išlaikytumėte esamą dantų padėtį. Brėžiantį retencinės vielutės galiuką pabandykite prispausti prie danties instrumentu.

Skaityti daugiau
Suskleisti