Kitos sritys

Skaitmeninis periozondas atveria daugiau galimybių tiksliam periodonto ligų tyrimui

kovo 19d., 2021

Dantų netekimas yra vienas nemaloniausių praradimų. Netekus danties, nukenčia ne tik fizinė, bet ir emocinė žmogaus sveikata. Mat dėl diskomforto burnos ertmėje, suprastėjusios estetinės būsenos ir dėl kramtymo funkcijos sutrikimo, palaipsniui prarandamas ir pilnaverčio gyvenimo džiaugsmas. Epidemiologinių tyrimų duomenimis, viena dažniausių priežasčių, dėl ko netenkama dantų – periodonto ligos.

Periodontitas (arba kitaip parodontozė) yra klastinga liga, mat dažniausiai, iki ženklaus pablogėjimo, ji yra beskausmė. Todėl pacientai dažnu atveju į gydytojus odontologus kreipiasi, kai liga jau būna smarkiai pažengusi. Odontologijos klinikos „Denticija” gydytoja periodontologė Skaistė Poškevičienė kviečia pacientus atkreipti dėmesį į vieną pagrindinių (ir dažnai – labiausiai ignoruojamų) perspėjančių signalų, kuris gali prognozuoti dantis supančių audinių ligą – dantenų kraujavimą.

Paraudusios, paburkusios, kraujuojančios dantenos – lengviausios dantenų ligos gingvito požymiai. Jei šis lengvos formos dantenų uždegimas nėra

gydomas, jis gali peraugti į periodontitą. O ši liga sukelia dantenų kišenių formavimasi ir taip žaloja aplinkinius danties audinius. Susiformavusios dantenų kišenės lemia dantų padėties pakitimą, dantų paslankumą, dantenų pūliavimą ir blogą burnos kvapą.

Periodontitas diagnozuojamas atliekant nuodugnų periodonto ištyrimą – periodontaliniu zondu matuojant dantenų kišenių gylį. Anot gydytojos S. Poškevičienės, kasdieninėje periodontito diagnozavimo praktikoje naudojamas standartinis periodontologinis zondas turi trūkumų – nekontroliuojama paspaudimo jėga, kuri gali sukelti diskomfortą, skausmą, o matavimai gali būti netikslūs. Todėl nauja periodonto ligų diagnozavimo galimybė belaidžiu skaitmeniniu periozondu, yra itin džiugi žinia periodontologijoje. „Šis diagnozavimo būdas leis atlikti tikslų paciento ištyrimą bei pavers procedūrą greita ir neskausminga” – džiaugiasi gydytoja periodontologė S. Poškevičienė.

Skaitmeninis periozondas garantuoja greitą, standartizuotą ir tikslų paciento ištyrimą. Pati tyrimo procedūra yra visiškai neskausminga. Šis diagnozavimo būdas leidžia nustatyti paciento ligos stadiją bei, to pasekoje, parinkti tinkamą gydymą. Periodontologė S. Poškevičienė džiaugiasi, kad „skaitmeninio periozondo pagalba atliekamas ne tik tikslus paciento ištyrimas, bet ir nuoseklus duomenų protokolavimas bei saugojimas, kuris yra itin svarbus ligos sekimui ir tiksliam ligos progresijos įvertinimui palaikomojo gydymo metu”.

Išmatavus dantenų kišenes belaidžiu skaitmeniniu zondu yra atspausdinamas išmatavimų protokolas. Jame galima pateikti ne tik esančių dantenų kišenių gylį, bet ir išsamesnę periodontologinio paciento informaciją apie dantenų kraujavimą, dantų apnašą, dantenų recesijas. Belaidis skaitmeninis zondas suteikia galimybę saugiam ir ilgalaikiam paciento duomenų protokolavimui, mat informacija dokumentuojama ne tik paciento kortelėje, bet ir periozondo kompiuterinėje programoje. Tai labai svarbu atliekant periodonto ligos sekimą – pvz. taikant periodontologinį gydymą prieš dantų protezavimą, ir praėjus metams po gydymo.

Jei skundžiatės paraudusiomis, kraujuojančiomis, skausmingomis ir paburkusiomis dantenomis, jei jus vargina nemalonus burnos kvapas ar pastebėjote pakitusią dantų padėtį ir jų paslankumą, nedelsiant kreipkitės į odontologą periodontologą. Tik laiku pastebėtas ir suvaldytas dantenų uždegimas, gali užkirsti kelią į ligos progresavimą bei dantų netekimą.

Skaityti daugiau
Suskleisti