Vaikų odontologija

Vaikų sedacija

balandžio 20d., 2021

Vaikų odontologija – specifinė sritis, kurioje taikomos ne tik medicininės, bet ir psichologinės žinios. Mažieji pacientai reikalauja ypatingo dėmesio, o bendravimas su jais yra daug subtilesnis nei su suagusiais. Vaiko apsilankymas pas odontologą dažnai yra didelis stresas vaikui ir iššūkis gydytojui. Tam, kad netikėtas skausmingas veiksmas neišgąsdintų vaiko, įprastoje praktikoje odontologinis gydymas dažniausiai yra atliekamas taikant vietinę nejautrą. Tačiau, neretai yra taikoma ir bendrinė nejautra – sedacija. Kada ji yra taikoma? Ar ji pavojinga? Ar ji būtina? Į klausimus atsako ir išsamiau bendrinės nejautros taikymą aptaria odontologijos klinikos „Denticija” vaikų odontologė Eglė Vitaitė-Tučkienė.

Kokie nejautros ir nuskausminimo būdai yra naudojami vaikų odontologijoje?

Odontologijoje, atliekant tiek vaikų, tiek suaugusiųjų gydymą, yra taikoma vietinė nejautra. Pieninis, kaip ir nuolatinis dantis, turi nervą, todėl gydant be nuskausminimo gali pasireikšti skausmas. Pacientams, kurie labai bijo odontologinio gydymo, arba tiems, kurie yra nepakantūs skausmui, gali būti taikoma bendroji nejautra arba sedacija.

Kaip nusprendžiate, kada vaiko dantų gydymo procesui būtina sedacija?

Odontologinį gydymą taikant sedaciją arba bendrąją nejautrą renkamės tada, kai pacientas yra mažo amžiaus, kai pacientas labai bijo ir neleidžia odontologui atlikti reikalingų procedūrų. Taip pat, kai reikalingas sudėtingas ir ilgiau trunkantis odontologinis gydymas bei, atliekant chirurgines procedūras. Kartais šie sąmonės slopinimo būdai taikomi ir pacientams, kurie turi stiprų pykinimo refleksą.

Ar susiduriate su tėvų ir globėjų baimėmis? Ar jie noriai sutinka, kad jų vaikams būtų atliekamas nuskausminimas?

Kartais tėveliai abejoja ar reikia atlikti vietinį nuskausminimą, nes galvoja, kad pieninių dantų neskauda. Šioje vietoje svarbu paminėti, kad pieninius dantukus skauda taip pat, kaip ir nuolatinius. Pieniniuose dantyse esantis nervinis audinys – pulpa – yra net didesnė nei esanti nuolatiniuose dantyse. Gręžiant galime daug greičiau ją pasiekti ir, dažniausiai, sukelti skausmą. Vis dėlto, jeigu mažasis pacientas labai bijo odontologų ir neleidžia atlikti tam tikrų procedūrų, tokiu atveju gali pasiteisinti vaikų dantų gydymas, pasitelkiant bendrąją nejautrą. Bendroji nejautra arba narkozė – tai gydymas, kuris atliekamas pacientui giliai miegant. Procedūros metu vaikas nieko nejaučia, todėl galima atlikti sudėtingus ir didelius gydymus vieno vizito metu. Kadangi mažieji pacientai pasižymi nekantrumu ir baikštumu, būtent todėl jiems dažnai yra taikoma bendrinė nejautra. Dauguma vaikų netoleruoja dantų gydymo įprastomis sąlygomis, tad, taikant bendrinę nejautrą mažiesiems, išvengiama neigiamų emocijų bei skausmo sukeliamo streso.

Kokie yra nuskausminimo privalumai ir koks yra galimas šalutinis sedacijos poveikis?

Atliekant odontologinį gydymą, kurio metu yra taikoma bendroji nejautra, vaikas ne tik nejaučia skausmo, bet ir visų kitų nemalonių pojūčių, galinčių jį neraminti – garsų, vibracijos ir t.t. Vienas svarbiausių sedacijos privalumų, kad per trumpą laiką gali būti atliekamas pilnas burnos gydymas, pacientui nesukeliant papildomo streso. Šalutinis sedacijos poveikis būna trumpalaikis ir gali pasireikšti galvos svaigimu ir mieguistumu. Todėl pooperaciniu laikotarpiu pacientas atsigauna klinikoje, jaukioje palatoje, prižiūrint anesteziologui-reamatologui.

Kaip patartumėte elgtis tėvams ir globėjams prieš apsilankant pas odontologą? Kaip jie turi paruošti vaiką psichologiškai prieš odontologines procedūras, kad jų neišgąsdintų?

Svarbiausias patarimas tėveliams – neperduoti savo baimių mažiesiems. Pirmasis vizitas visada turėtų būti konsultacija, leidžianti pacientui ir gydytojui susipažinti ir atlikti pilna ištyrimą, bei, suplanuoti gydymą. Tam, kad vaikas nejaustų streso, rekomenduoju visada pradėti gydymą nuo lengviausių procedūrų. Tai leistų pacientui apsiprasti ir neįgyti odontologinių baimių, iškart atliekant sudėtingas procedūras.

Vaikai – emociškai jautriausia pacientų grupė. Jei norite, kad jūsų vaikas jaustųsi jaukiai ir komfortiškai dantų apžiūros metu – profesionalūs odontologijos klinikų „Denticija” gydytojai, pasitelkę naujausias technologijas bei psichologines žinias kaip bendrauti su vaiku net sudėtingiausiose situacijose, yra pasirengę jums padėti.

Skaityti daugiau
Suskleisti