Herpes virusas, kitaip dar vadinamas pūsleline, yra itin nemalonus ir dažniausiai labai pastebi-mas, nes daugeliu atvejų pasireiškia veido srityje (lūpų, nosies ir burnos plotuose). Prasidėjęs vos juntamu diskomfortu ir perštėjimu, perauga į vandeningas pūsleles. Lengvi bėrimai greit virsta skausmingomis ir šlapiuojančiomis žaizdelėmis, kurios gali susilieti į vientisą darinį. Susirgus pūsleline, gali padidėti aplinkiniai limfmazgiai. Kartais skauda galva, ar net pakyla temperatūra. Liūdniausia tai, kad nėra vaistų, kurie herpes virusą pilnai išgydytų. Tad, malšinant virusą gydomosiomis priemonėmis, tenka išlaukti 7-14 dienų iki pasveikimo.
Herpes virusas yra užkrečiamas. Jis plinta ne tik tiesioginio kontakto metu, bet ir oro lašeliniu būdu. Tai reiškia, kad užsikrėsti galima ir per daiktus (rankšluosčius, įrankius, indus, lūpų dažus, kt.). Pirmąsias 72 valandas virusas yra pats aktyviausias. Susirgę herpes virusu, turėtume laikytis griežtos asmens higienos bei vengti bet kokio artimesnio kontakto su šeimos nariais, kolegomis ar bičiuliais. Bet ar kada susimąstėte apie tai, kad sergant šiuo virusu, ne-galima kreiptis į odontologus? Kaip rodo dantų priežiūros gydytojų patirtis, nemaža dalis pacientų vis dar nustemba išgirdę, kad pacientams, turintiems herpes virusą, odontologinis gydymas netaikomas.
Odontologinio gydymo metu pūslelinė gali sukelti grėsmę jūsų sveikatai bei tikimybę juo užkrėsti gydytojus bei aptarnaujantį personalą. Anot odontologijos klinikos „Denticija” gydyto-jos odontologės Giedrės Uogintaitės-Račkauskienės, „daugumos odontologinių procedūrų metu mechaniškai yra pažeidžiami burnos ertmės audiniai, o tai yra lengviausias kelias virusui patekti į organizmo vidų. To pasekoje gali prasidėti itin nemaloni puslelinės infekcijos forma – herpetinis stomatitas. Šiai infekcijai išplitus, skausmingomis puslelėmis pasidengia visa burnos gleivinė. Tai sukelia itin didelį diskomfortą, mat žmogus nuolat jaučia nemalonų pojūtį burnos ertmėje, tampa sunku valgyti, valytis dantis ir bendrauti.”
Jei turite herpio virusą, dažnai juo sergate, stiprinkite imunitetą bei subalansuokite savo mityba. Jei virusas vis pasikartoja, visada su savimi turėkite prevencines gydymo priemones. O tik pajutus nemalonų maudimą ar niežėjimą, patepkite tas vietas antivirusinių vaistų (acikloviro) tepalu. Norint nutraukti pūslelinės plitimą, tik pajutus pirmuosius požymius, gali būti skiriamas geriamas arba leidžiamas antivirusinis preparatas. Tačiau, jei pradėsite gydymą jau atsiradus pūslelėms ar susiformavus žaizdelėms, medikamentų pagalba virusą tik sustabdysite nuo vieti-no išplitimo, tačiau gydymo laiko nesutrumpinsite. Susirgus pūsleline, nedelsiant informuokite savo odontologijos gydymo įstaigą bei nukelkite planines dantų gydymo procedūras iki to laiko, kuomet pilnai išsigydysite herpes virusą.
Tai, kad Herpio virusas yra itin rimta kontraindikacija odontologinėms procedūroms atlikti, vienbalsiai pritaria visų sričių medikai. Atliktos medikų apklausos metu buvo nustatyta, kad kone 99% gydymų, atliktų esant herpio infekcijai, lėmė jos išplitimą, o kartais ir rimtas komplikacijas. Todėl būkite dėmesingi sau ir jus supančiai aplinkai. Atminkite, kad sergant pusleline, odontologinės procedūros yra negalimos.