Nemaža visuomenės dalis vis dar tiki mitu, kad pieniniai vaikų dantukai yra nereikšmingi, o ugdyti dantų priežiūros įgūdžius bei rūpintis dantų sveikata reikia tada, kai išdygsta pirmieji nuolatiniai dantys. Kaip yra iš tiesų?
Nors šis mitas buvo gajus anskčiau, šiuo metu vis daugiau tėvų supranta, kad, norint vaikui užtikrinti gerą sveikatą, pieniniai dantys yra tokie pat svarbūs kaip ir nuolatiniai. Esant sveikiems pieniniams dantims, vaikui yra užtikrinamas pilnas ir visavertis maitinimasis bei estetinis vaizdas, dėl kurio ateity gali kilti psichologinių problemų. Svarbu pabrėžti, kad sveiki pieniniai dantys ir savalaikis jų iškritimas, užtikrina taisyklingą nuolatinių dantų dygimą ir galimybę išvengti ortodontinių problemų. Laiku sugydžius pieninį dantį, vaikas išvengia skausmo, lėtinių uždegimų burnoje, adaptuojasi odontologinio kabineto aplinkoje ir, reikalui esant, yra puikiai pasiruošęs atlikti ir rimtesnių nuolatinių dantų pažeidimų gydymą.
Kada tėvai turėtų pradėti rūpintis vaikų dantų sveikata?
Tėvai vaikų dantų sveikata turi pradėti rūpintis nuo pat pirmojo dantuko išdygimo – pirmojo apatinio kandžio reikėtų laukti jau apie 6 gyvenimo mėnesį.
Kaip tėvai turi paruošti vaikus pirmiesiems vizitams pas odontologą, kad neužauginti dantų priežiūros gydytojo baimės?
Pirmasis vizitas turėtų įvykti nuo pirmojo dantuko išdygimo, bet ne vėliau kaip vieneri metai. Tokio amžiaus vaiko apžiūra trumpa, tėvai yra konsultuojami burnos higienos ir mitybos klausimais, stengiamasi nuo pat pradžių suformuoti gerus priežiūros įgūdžius. Tolimesniems vizitams padeda namų darbai – specialiųjų mokomųjų filmukų žiūrėjimas, pasakojimas apie tai, kaip atrodys kabinetas ir kas bus atliekama. Visada padeda teigiama vyresnių brolių ar sesių patirtis. Ypatingai svarbu tėvams nevartoti tokių žodžių kaip ,,nebijok”, ,,neskaudės”, ,,tau nieko nedarys”. Šie padrąsinimai dažniausiai suveikia priešingai ir vaikus informuoja, kad bijoti yra ko.
Nuo kelių metų tėvai turi leisti vaikams patiems valytis dantis?
Yra paplitęs posakis, kad vaikas geba pats kokybiškai išsivalyti dantis tuo metu, kai išmoksta rašyti – tai yra apie 7 metus. Iki to laiko dantis išvalo tėvai, o vaikas tik mokinasi tai atlikti. Tačiau kiekvienas vaikas yra individualus. Gal jūsų vaikas jau 5 metų kruopščiausiai išsivalo visus dantis, o deja pasitaiko ir 10 metų vaikų, kurie valymui neteikia visai jokio dėmesio. Galbūt jūsų vaikas naudoja elektrinį dantų šepetėlį ir dantų valymo procedūra yra palengvinama? Visus šiuos dalykus įvertina gydytojas odontologas. Vizito metu yra vertindamas apnašų kiekis, tėvai ir pacientai informuojami apie sritis, kurioms reikalingas ypatingas dėmesys. Tačiau, mano patarimu, bent iki pirmosios klasės šitas darbas – vaikų dantų valymas – priklauso tėvams.
Kokiu dažnumu patartumėte tėvams lankytis su savo mažyliais pas odontologus? Kaip, priklausomai nuo amžiaus, apsilankymų skaičius turėtų kisti?
Vaikams rekomenduojamas vizitų dažnis yra 6 mėnesiai. Tačiau, jeigu vaikas pasižymi dideliu karieso aktyvumu, dažnai atsiranda nauji pažeidimai, neužilgo turi išdygti nuolatiniai dantys, tarpai tarp vizitų tampa mažesni. Kartais gali tekti pas gydytoją odontologą apsilankyti ir kas 3 mėnesius. Kiekvieno vizito metu, įvertinus situaciją, odontologas pasako, kokiu laiku rekomenduojamas ateinantis vizitas.
Kaip Jums sekasi prisijaukinti mažuosius pacientus? Ar turite stebuklingų būdų kaip įgyti jų pasitikėjimą?
Mažuosius pacientus prisijaukinti leidžia didelė kantrybė ir švelniai atliekamos procedūros. Didelis dėmesys yra skiriamas paaiškinimui, instrumentų parodymui. Pirmųjų vizitų metu niekada nepuolu atlikti didelių procedūrų – tik įgavus pasitikėjimą ir vaikui apsipratus su aplinka yra atliekamas gydymas.