Burnos higiena

D.U.K. apie dantų priežiūrą nėštumo metu

sausio 4d., 2020

Vaiko laukimas – ypatingas moters gyvenimo laikotarpis. Šiuo metu turi būti svarbus ne tik laukimo potyris, bet ir rūpinimasis savimi, tinkama sveikatos priežiūra. Ne viena pas gydytoją apsilankiusi nėščioji išgirsta, kad reikia vizito ir pas gydytoją odontologą. Primename, kad mūsų odontologijos klinikos pasirengusios įveikti visus galimus iššūkius. O šį sykį atsakome į dažniausiai užduodamus klausimus apie dantų priežiūrą nėštumo metu.

Kodėl dantų priežiūra ir burnos sveikata besilaukiant yra tokia svarbi?

Pagrindinė priežastis – burnos ertmės sveikata gali daryti įtaką tiek besilaukiančios mamos, tiek besivystančio kūdikio sveikatai. Nėštumo metu dėl hormoninių organizmo pokyčių vyksta savita pertvarka ir burnos ertmėje, todėl padidėja galimybė atsirasti dantų ėduoniui, susirgti dantenų uždegimu, periodonto ligomis. Todėl labai svarbu tikrintis profilaktiškai, skirti didelį dėmesį asmeninei burnos higienai.

Ar skiriasi burnos priežiūra prieš nėštumą ir jo metu?

Iš esmės ne. Besilaukiančios moterys burnos higiena turi rūpintis ne tik šiuo periodu, bet ir visą gyvenimą. Dantis valytis reikia mažiausiai 2 kartus per dieną, mažiausiai 3–4 minutes, stengiantis išvalyti kiekvieną danties paviršių. Šepetėlis turi būti minkštas: taip sumažinama dantenų kraujavimo ir uždegimo rizika. Kiekviena nėščioji privalo reguliariai tikrintis dantų būklę, o pajutus danties skausmą, gydymo neatidėlioti.

Kokios yra dažniausiai nėštumo metu pasireiškiančios burnos ertmės ligos?

Dažniausiai pasitaikanti burnos liga nėštumo metu yra dantenų uždegimas, dar kitaip vadinamas gingivitu. Jis pasitaiko net apie 60 proc. nėščiųjų. Būsimoms mamoms padidėja hormonų estrogeno ir progesterono kiekis, todėl dantenos tampa jautresnės apnašose esančioms bakterijoms. Tai ir sukelia uždegimą. Kita neretai pasitaikanti nėščiųjų burnos ertmės liga – periodontitas. Jis gali išsivystyti, jeigu negydomas gingivitas. Todėl, labai svarbu, vos tik pastebėjus gingivito simptomus, tokius kaip patinusios, skausmingos dantenos, kraujavimas iš jų, kreiptis į gydytoją odontologą.

Kas gali nutikti besilaukiančiai moteriai, kuri serga periodontitu ir nesigydo?

Nėščiosios, sergančios periodonto ligomis, turi didesnę riziką pagimdyti mažesnio kūno svorio kūdikį arba patirti priešlaikinį gimdymą.

Kada apsilankyti pas gydytoją odontologą?

Geriausia apsilankyti dar tik planuojant nėštumą ir pasirūpinti, kad būtų atlikta profesionali burnos higiena, išgydyti ėduonies pažeisti dantys ar kitos burnos ligos. Gydytojas odontologas tokio vizito metu taip pat pataria, kaip prižiūrėti dantis visą nėštumo laikotarpį, kad jie išliktų sveiki ir nepaveiktų būsimos mamos ar vaiko sveikatos. Jeigu pas odontologą nespėta apsilankyti prieš nėštumą, konsultacijos metu būtina informuoti odontologą apie nėštumą. Taip gydytojas odontologas galės sudaryti saugų gydymo planą, taikytis tinkamus gydymo metodus ir vaistus.

Ką daryti, jeigu besilaukiant pradėjo skaudėti dantį? Ar gydymas nepakenks vaikui?

Gydymą visada geriau užbaigti dar iki pastojimo, tačiau esant tokioms ūmioms situacijoms odontologinės procedūros galimos ir nėštumo metu. Visgi, odontologijos klinika turėtų būti aplankyta per antrąjį nėštumo trimestrą (13–21 nėštumo savaitė). Tai – geriausias metas. Pirmuoju ir trečiuoju trimestru suteikiama tik būtiniausia odontologinė pagalba (prieš tai pasitarus su ginekologu). Visus kitus didžiuosius pagrindinius darbus, kurie nėra skubūs, rekomenduojama atidėti iki tol, kol gims kūdikis.

Kūdikio besilaukianti moteris nenori eiti pas odontologą. Kuo ji rizikuoja?

Nėštumo metu pasikeitęs imuninis atsakas ir atidėtas dantų gydymas ypač padidina riziką vystytis stiprioms odontologinėms infekcijoms. Visa tai kenkia tiek motinai, tiek vaikui. Būtina laiku diagnozuoti galimas problemas ir pasirūpinti tinkamu gydymu nuo pat pradžių.

Kaip prižiūrėti dantis?

Svarbu laikytis pastovaus dantų priežiūros režimo. Dantis valyti bent du kartus per dieną, minkštu šepetėliu. Kruopščiai nuvalykite dantų paviršių toje vietoje, kur jie siekiasi su dantenomis. Nepamirškite siūlo tarpdančiams valyti. Pykinimas ir vėmimas yra dažna nėščiųjų problema. Jeigu vemiate, išskalaukite burną vandeniu arba burnos skalavimo skysčiu tuoj pat, kai tik galėsite. Nėštumo metu svarbu valgyti sveiką, subalansuotą maistą – venkite saldumynų, didelio kiekio druskos.

Kas svarbu jau pagimdžius?

Pagimdžius ir maitinant vertėtų rūpintis burnos higiena dar labiau. Maitinančios moters organizmas pieno gamybai sunaudoja daug svarbių medžiagų, todėl labai svarbu atkreipti dėmesį į savo mitybą. Po gimdymo rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją odontologą , kuris atlieka profesionalią burnos higieną, įvertins dantų būklę ir paskirs, jei reikės, priemonių, kurios sumažins dantų jautrumą, atkurs reikiamą kalcio kiekį dantyse.

Skaityti daugiau
Suskleisti