Terapinis gydymas

Estetinis plombavimas – gražios šypsenos link

rugpjūčio 11d., 2021

Kiekvienas norime būti ne tik fiziškai sveikas, bet ir vizualiai patrauklus. Turbūt nė vienas mūsų neabejojame, kad graži ir taisyklinga šypsena suteikia daugiau pasitikėjimo savimi bei motyvacijos ja apdovanoti aplinkinius. Kartais, net ir turint sveikus dantis, nedidelė formos ar spalvos korekcija, gali suteikti esminių pokyčių mūsų šypsenai bei bendrai savijautai. Apie tai kalbiname odontologijos klinikos „Denticija” estetinio plombavimo specialistę, odontologę Rolandą Dzedulionienę.

Ar pritariate teiginiui, kad estitinis plombavimas ir šypsenos atsatymas yra svarbus ne tik dėl estetinio vaizdo, bet ir visapusiškai pagerinti bendrai žmogaus savijautai? Kaip galėtumėte apibūdinti estetinį dantų plombavimą?

Taip, neabejotinai sutinku, kad estetinis plombavimas yra kelias gražios šypsenos bei didesnio pasitikėjimo savimi link. Tai yra modernus gydymo būdas, kurio metu atkuriami pažeisti ar negražiai atrodantys priekiniai ir krūminiai dantys. Vienas didžiausių šios procedūros privalumų yra tai, kad plombuojant yra maksimaliai išsaugomi natūralūs danties audiniai. Dažnai – be danties audinių preparavimo, todėl jie išlieka gyvybingi. Tokio plombavimo metu yra atkuriama dantų forma, spalva, dydis, skaidrumas ir net netaisyklinga padėtis dantų lanke. Visa plombavimo esmė yra atstatyti dantį taip, kad jis atitiktų šalia esančių dantų diktuojamas charakteristikas.

Kada yra reikalingas estetinis plombavimas?

Estetinis plombavimas dažniausiai reikalingas nutikus nenumatytiems įvykiams, dėl kurių prarandama didesnė ar mažesnė danties vainiko dalis, arba, pasikeitus danties vainiko spalvai matomoje zonoje. Norėdami kuo greičiau atstatyti prarastą grožį ir komfortą, pacientai tikisi vėl turėti savo ir aplinkinių akiai natūraliai atrodančius dantis. Taigi, tokiais atvejais pasitarnauja estetinės restauracijos galimybės. Taikant aukštos kokybės kompozitines medžiagas bei įvairias rekonstrukcijos technikas yra atstatomi prarasti ar pažeisti danties audiniai. Atstatymų trukmė priklauso nuo reikalingų restauracijos apimčių. Tačiau, kaip rodo praktika, restauracija dažniausiai atliekama vieno apsilankymo metu.

Kas yra dantų dėvėjimasis?

Dantų dėvėjimasis yra danties audinių praradimas. Tai ilgalaikis procesas, kurio metu mūsų akys pripranta prie pastoviai vykstančio dantų dilimo. Todėl, pacientai dažniausiai nežino ir neįtaria, kad vyksta dantų dėvėjimasis. Pagalbos kreipiasi tik jau esant žymiam pažeidimui, pavyzdžiui, aptrupėjus priekiniams dantims. Tai yra gana pavojingas procesas, mat nusidėvėjimas palaipsniui apjungia vis daugiau dantų ir aplinkinių danties audinių. Itin svarbu laiku atstatyti nudevėtų dantų anatominį aukštį. Tai apsaugo likusius sveikus danties audinius bei aplinkinius dantis nuo irimo. Todėl labai svarbu stebėti savo burnos sveikatos pokyčius ir laiku pastebėti dantų dėvėjimąsį dar pradinėje stadijoje, kol pažeidimai nėra stipriai pažengę.

Minėjote anatominį dantų aukščio atstatymą – kas tai?

Anatominis dantų auksčio atstatymas – tai procedūra, kurios metu, aukštos kokybės kompozitinėmis medžiagomis rekonstruojami prarasti danties vainiko audiniai ir anatominė forma. Šių procedūrų metu yra naudojama danties audinius tausojanti technika ir atkuriama tai, ką sukūrė gamta. Dantų anatominio aukščio atstatymo procedūra grąžina dantims saugų kramtymą, kartu užtikrinant apsauginę funkciją aplinkiniams danties audiniams.

Kuo naudinga anatominio dantų aukščio procedūra?

Dantų anatominio aukščio ir funkcijos atstatymas yra procedūra, gerinanti bendrą burnos sveikatos būklę. Jos dėka galima sumažinti ortodontinio gydymo (dantų tiesinimo) trukmę, periodontologinių ligų progresavimą, dantų šaknų lūžių ir rezorbcijų tikimybę. Taip pat – dantų vainikų skilimų ir lūžių galimybę. Ši procedūra prailgina dantų restauracijų (plombų) ir protezuojamų dantų tarnavimą bei rezultato išlaikymą po ortodontinio gydymo.

Kodėl pacientams atsiranda dantų nusidėvėjimas?

Dantys nusidėvi dėl įvairių priežasčių. Dažniausiai tai yra negydomi, ėduonies pažeisti, pieniniai dantys. Taip pat – turint netaisyklingą sąkandį, kreivus dantis ar dantų griežimo įprotį vaikystėje. Dantų nusidėvėjimas yra pastebimas anksti praradus nuolatinius dantis arba ilgą laiką negydant ėduonies pažeistus dantis. Kitais atvejais šios problemos neišvengia pacientai, kurie laiku nepasirūpina burnos būklės atstatymu: ilgą laiką neprotezuojami tarpai po dantų praradimo, ilgą laiką negydomi dantys po plombų iškritimo ar danties vainiko atskilimų.

Kokie požymiai ar veiksmai gali informuoti pacientą apie galimą dantų dėvėjimą?

Lengviausiai atpažįstami dantų dilimo požymiai yra šie: įtampos metu esate sukandęs dantis (sportuojant, vairuojant, dirbant kompiuteriu ir pan.), miegant griežiate dantimis, dažnai krenta plombos, aptrupėję priekiniai dantys, itin jaurūs dantys (ypač prie dantenų). Būtinai kreipkitės į odontologą jei pastebėjote, kad trumpėja kai kurie dantys, atsiranda tarpai tarp dantų (kurių anksčiau nebuvo), keičiasi dantų forma, danties paviršiuje matomi įskilimai, kreivėja ar atsikiša dantys.

Ar reikalinga speciali priežiūra atlikus minėtas procedūras?

Žmogaus įpročiai keičiasi palaipsniui. Siekiant apsaugoti restauruotus dantis, po anatominio aukščio atstatymo procedūros, reikalinga kasdienė dantų ir aplinkinių danties audinių priežiūra. Po estetinės restauracijos procedūros, nakties metu rekomenduojama apsauga kapomis. Esant reguliariai higienos priežiūrai ir sąmoningam bei saugiam naudojimui, restauracijos yra ilgalaikės.

Jei pastebėjote išvardytus pakitimus, kreipkitės į odontologijos kliniką „Denticija”. Tik laiku pastebėtos burnos sveikatos problemos gali padėti išvengti didesnių bėdų. O atlikus estetinio plombavimo procedūras, neabejotinai gausite ne tik gerą savijautą, harmoningesnį veido ovalą, raukšlių gylio sumažinimą lūpų ir akių zonoje, profilio linijų pagražinimą, sukandimo stabilizavimą, bet ir didesnį pasitikėjimą savimi.

Skaityti daugiau
Suskleisti