Kitos sritys

Ką daryti patyrus dantų traumą?

rugsėjo 9d., 2022

Rudeniui lepinant šiltais orais ir tinkamomis sąlygomis lauko pramogoms, į gatves vis dar išrieda įvairiausios transporto priemonės: riedučiai, riedlentės, paspirtukai, dviračiai ir kt. Deja, ne kiekvienas eismo dalyvis yra susipažinęs su kelių eismo taisyklėmis, o dažnas nepasirūpina tinkamomis apsaugos priemonėmis, todėl įvairiose gydymo įstaigose yra fiksuojami daugybiniai susižalojusių ar sužalotų pacientų atvejai. Odontologijos klinikos – ne išimtis, mat vienas dažniausių susižalojimų yra dantų pažeidimai, jų netekimas bei žandikaulių lūžiai.

Pastaruoju metu, išaugus elektrinių paspirtukų populiarumui, Lietuvos miestų gatvėse ženkliai padažnėjo kelių eismo įvykių: eismo dalyvių bei transporto priemonių susidūrimai. Vienos dažniausių tokių susidūrimų pasekmių – kaukolės ir veido srities trauminiai sužalojimai, todėl odontologų (ypač burnos ir žandikaulių chirurgų) vaidmuo, vertinant ligonius, patyrusius traumą skubios pagalbos skyriuose bei odontologijos klinikose, tapo itin aktualus. Šios traumos dažniausiai yra siejamos su danties vainiko ar jo dalies netekimu, visišku danties išmušimu.

Ką daryti patyrus dantų traumą? Į šį klausimą paprašėme atsakyti odontologijos klinikos „Denticija” gydytoją odontologę, endodontologę Irmą Šlivinskienę: „patyrus politraumą (lūžus kaulams, nusiskėlus dantis ir pan.), reikia nedelsiant kreiptis į ligoninės priimamąjį. Jei tai danties lūžis – nieko nelaukdami vykite pas jus gydantį (arba bet kurį kitą) odontologą. Išsimušus arba nusiskėlus nuolatinį dantį nepanikuokite, o suraskite dantį ar jo dalį ir atsargiai paimkite už vainiko (ne už šaknies). Jei dantis nukrito akivaizdžiai nešvarioje aplinkoje (pavyzdžiui, gyvūnų vedžiojimo aikštelėje), nuskalaukite jį tekančiu vandeniu. Atminkite – danties netrinkite bei nedezinfekuokite jokiomis priemonėmis, nes tai pablogins prigijimo tikimybę. Nuskeltas ar išmuštas dantis turi būti pamerktas į skystį (seiles, pieną, vandenį). Jeigu nukentėjęs žmogus yra pakankamai sąmoningas ir nenuris, jis gali įsidėti išmuštą dantį į savo burną ir laikyti seilėse už žando.”

„Pagrindinė galvos ir burnos traumų prevencija yra tinkamų galvos apsaugų dėvėjimas bei atsakingas transporto priemonės valdymas” – teigia endodontologė Irma Šlivinskienė. Tačiau, įvairiose pasaulio šalyse atliktų tyrimų rezultatai rodo liūdną statistiką – apie 80% kelių eismo įvykių dalyvių nedėvi apsaugos priemonių. Teksaso A&M odontologijos koledžo ir Baylor universiteto medicinos centro mokslininkų teigimu, iš 100 % sužalojimų 58 % buvo susiję su galvos, veido ir dantų traumomis. Iš tų sužalojimų net 58% buvo itin sunkūs. Nors kai kurios paspirtukus nuomojančios kompanijos turi atsakomybės apribojimą, reikalaujantį, kad vairuotojai dėvėtų šalmą, nė vienas iš šių 58 % pacientų to nepadarė.

Tiek mokslininkai, tiek ir gydytojai odontologai vieningai sutaria, kad tinkama galvos apsauginė įranga, kokybiški dviračių takai, saugos politika ir eismo dalyvių edukavimas gali padėti žymiai sumažinti galvos ir veido sužalojimus, patirtus kelių eismo įvykiuose su paspirtukais bei kitomis laisvalaikio transporto priemonėmis.

Nutikus nelaimei ir patyrus dantų traumą, nedelsiant susisiekite su mūsų specialistais šiais telefono numeriais: V. Grybo g. 32/10, Vilnius +370 527 09125; Vilniaus g. 25, Vilnius, +370 526 60010; Vytauto pr. 14, Kaunas, +370 372 20202.

Skaityti daugiau
Suskleisti