Burnos higiena
Terapinis gydymas

Ką reikia žinoti apie burnos sveikatą?

liepos 11d., 2024

Gera burnos sveikata šiais laikais yra ne tik dantų sveikata, bet atspirties taškas bendrai mūsų kūno sveikatai ir gerovei. Atlikti moksliniai tyrimai nustatė, jog dantų ir burnos būklė turi reikšmingą įtaką visam organizmui, dantų priežiūra yra svarbi ne tik burnos, bet ir viso kūno sveikatai. Apie dantų sveikatą iš esmės pasakoja gyd. odontologė Gintarė Krukienė.

Kokią įtaką dantų ir burnos būklė turi organizmui?

Prasta burnos sveikata ar dantų netekimas gali apsunkinti maisto kramtymą ir virškinimą, o bloga burnos higiena ir dantų ligos, tokios kaip periodontitas, gali padidinti riziką susirgti širdies ligomis. Dantų skausmas ar jų netekimas gali paveikti mitybą, kalbą, pasitikėjimą savimi ir socialinį gyvenimą. Nuolat pasikartojančios ir užsitęsusios burnos infekcijos gali susilpninti imuninę sistemą ir padidinti jautrumą kitoms infekcijoms bei ligoms.

Kokias dažniausias problemas sukelia prasta dantų sveikata?

Viena dažniausių – dantų ėduonis. Kiekvieno žmogaus burnoje randama bakterijų, tačiau esant netinkamai dantų priežiūrai ar prastai mitybai susidaro palankios sąlygos veikti ėduonį sukeliančioms bakterijoms.

Kaip burnos bakterijos veikia kitus organus ir sistemas organizme?

Gali atsirasti dantenų ligos, tokios kaip periodontitas, o jis gali leisti burnos bakterijoms patekti į kraujotaką. Šios bakterijos gali prisidėti prie aterosklerozės, padidinti širdies ligų riziką. Burnos infekcijos gali apsunkinti gliukozės kontrolę kraujyje, todėl diabetu sergantiems žmonėms sunkiau valdyti cukraus kiekį.

Kas yra burnos sausumas?

Tai gali būti laikinas arba lėtinis reiškinys, o priežasčių gali būti labai įvairių, nuo vartojamų vaistų šalutinio poveikio iki kai kurių ligų, pavyzdžiui, Sjogreno sindromo, cukrinis diabeto ir kt. Taip pat įtakos gali turėti ir nepakankamas skysčių vartojimas, rūkymas, alkoholio vartojimas ir kt.

Ką manote apie išpopuliarėjus burnos probiotikus? Ar jie iš tiesų naudingi?

Kai kurie tyrimai rodo, kad burnos probiotikai gali padėti sumažinti dantenų uždegimą ir pagerinti dantenų sveikatą. Taip pat gali sumažinti dantų ėduonies riziką, padėti kovoti su blogu burnos kvapu. Svarbu paminėti, kad prieš pradedant juos vartoti, rekomenduotina pasitarti su sveikatos specialistu.

Kokią įtaką dantų būklė turi išvaizdai ir pasitikėjimui savimi? Gal yra atliktų kokių nors tyrimų?

Yra atlikta mokslinių tyrimų, kurie patvirtina, jog žmonės su sveikais dantimis dažniau šypsosi ir jaučiasi labiau pasitikintys bendraudami su kitais, neretai turintys dantų problemų, vengia šypsotis ar kalbėti viešai, kas gali paveikti jų socialinį gyvenimą ir savivertę.

Kaip stresas ir emocinė būsena gali paveikti dantų sveikatą?

Stresas ir nerimas gali sąlygoti bruksizmo pasireiškimą. Bruksizmas tai pasikartojantis kramtymo raumenų veiklos sutrikimas, kuriam būdingas stiprus žandikaulių sukandimas arba dantų trynimas. Žmogus, susiduriantis su šia problema, dažniausiai net nenutuokia, kad naktį miegodamas jis nevalingai griežia dantimis, stipriai sukąsti dantis gali ir dienos metu. Šie nevalingi judesiai gali sąlygoti emalio pažeidimus, dantų nudilimą, jautrumą ar galvos skausmus.

Ar tiesa, kad tam tikros mitybos pasirinkimai gali padėti arba pakenkti dantų sveikatai? Kokie maisto produktai naudingi arba žalingi dantims?

Tam tikri maisto produktai gali padėti išlaikyti sveikus dantis, o kiti – pakenkti. Naudingi maisto produktai, kurie svarbūs dantų emalio stiprinimui, padeda subalansuoti burnos pH ir sumažinti rūgštingumą, tai turintys daug kalcio, pvz.: pieno produktai, žaliosios lapinės daržovės (špinatai, brokoliai) bei fosforo (žuvis, kiaušiniai, riešutai, sėklos). Dantų ir burnos sveikatai reikalingus vitaminus galima gauti iš morkų, špinatų, salierų, brokolių, paprikos, citrusinių vaisių. Vitamino A ir C turintys produktai padeda greičiau sugyti burnos gleivinės pažeidimams ir apsaugo burnos gleivinę nuo infekcijų. Vitaminas D svarbus kalcio įsisavinimui ir dantų mineralizacijai. Vitamino D šaltinis – lašiša, tunas, kiaušiniai, menkių kepenėlės.

Dantims žalingi maisto produktai tai saldainiai, pyragai, sausainiai, saldūs gazuoti, energiniai gėrimai ar saldintos sultys. Rūgštūs maisto produktai (pvz.: citrusiniai vaisiai, actas) turi didelį rūgštingumą, kuris gali suminkštinti ir pažeisti dantų emalį. Krakmolingi maisto produktai, pvz.: bulvių traškučiai ar balta duona gali lengvai prilipti prie dantų paviršių ir virsti cukrumi, kuris maitina bakterijas ir sukelia ėduonį.

Kokie būtų pagrindiniai žingsniai, kurių reikia imtis siekiant išvengti dantų problemų? Kokią dantų priežiūrą pavadintumėte idealia?

Burnos higiena namuose:

  • dantis valyti ryte ir vakare;
  • tarpdančių priežiūrai galima naudoti irigatorių, dantų siūlą arba tarpdančių šepetėlius;
  • naudoti minkštą dantų šepetėlį ir dantų pastą su fluoru;
  • valyti liežuvį.

Visavertė mityba:

  • vartoti daugiau maisto produktų, kurie stiprina dantis ir dantenas;
  • atsisakyti ar stengtis vartoti kuo rečiau dantims žalingų produktų.

Profilaktika:

  • nedelsti kreiptis į gyd. odontologą pastebėjus dantų ar dantenų problemas, tokias kaip skausmas, kraujavimas ar patinimas;
  • rūpintis psichologine gerove, nes stresas taip pat gali pabloginti burnos sveikatos būklę.

Turite klausimų apie burnos sveikatą ir jos priežiūrą? Kviečiame registruotis gydytojo odontologo konsultacijai.

Skaityti daugiau
Suskleisti