Griežimas dantimis

Kada reikalingas žandikaulio sąnario gydymas?

rugpjūčio 23d., 2024

Griežiate dantimis, kamuoja dažnas galvos skausmas, jaučiate įtampą žandikaulyje žandikaulyje? Atpažįstate šiuos simptomus? Mūsų klinikos Kaune veido ir žandikaulio kineziterapeutė Agnė Gelūnė bei klinikos Vilniuje gydomojo masažo specialistė Deimantė Milčiukė dalijasi, kas gali sukelti minimus simptomus, ką tokiu atveju daryti, kaip gydyti ir kt.

 

Galima simptomų priežastis – pakitimai apatinio žandikaulio sąnaryje ar veido raumenyse

„Apatinio žandikaulio sąnarys – vienas dažniausiai naudojamų visame kūne. Todėl jo pakitimai ar aplinkiniuose audiniuose, gali sukelti įtampą žandikaulyje; griežimą dantimis; matomą dantų dilimą; kvėpavimą per burną; ramybės būsenoje, nekalbant, matomą savo liežuvį; dažnus galvos skausmus; estetinį veido pasikeitimą. Jo gydymas – kompleksinė procedūra, kurios metu taikomos įvairios masažo technikos, miofunkcinė terapija, atliekami mobilizacijos ir stabilizavimo pratimai, trigerinių taškų atpalaidavimas ir kt. Dar kitaip vadinama smilkininio apatinio žandikaulio sąnario (SAŽS) ir veido raumenų gydymo procedūra.“, – pasakoja A. Gelūnė.

Negydant šių problemų – pasekmės tiek fizinei, tiek emocinei sveikatai

Kineziterapeutė Agnė atskleidžia, kas gali nutikti, jei atidėliojamas apatinio žandikaulio ir veido raumenų gydymas: „Gali atsirasti skausmas galvoje, kakle, galvos svaigimas, žandikaulio traškesys kramtant maistą, veido asimetrija, dantų nudilimas, jų skausmas, sutrikusi kalba, netaisyklinga laikysena ir kt. Tai stipriai paveikia ir pacientų emocinę būklę, nes imama vengti kalbėti viešai, atsiranda kompleksai dėl veido asimetrijos, vengiama šypsotis“.

Specialistė Deimantė priduria: „Vaikams tai gali pasireikšti susiaurėjusiu žandikauliu, pasikeitusia veido forma, suprastėjusia dėmesio koncentracija ir miego kokybe ar kalbos artikuliacija“.

Priežasčių, kodėl nereikėtų atidėlioti vizito dėl žandikaulio kineziterapijos – apstu

Specialistė Agnė atkreipia dėmesį: „Paprastai vienos procedūros nepakanka, nes pacientai dažniausiai kreipiasi jau problemai įsisenėjus. Labai didelę dalį sėkmės lemia paciento įdirbis namuose: kaip atsakingai pacientas atlieka nurodytus pratimus, kaip sąžiningai laikosi rekomendacijų. Džiugu, kad vis daugiau pacientų yra vaikai. Pastebėjus apatinio žandikaulio sąnario ir veido raumenų funkcijos pakitimus jauname amžiuje, daug lengviau ir paprasčiau tai galima koreguoti be invazinių procedūrų“.

Ar reikėtų kreiptis į specialistą dėl gydymo, išduoda šie simptomai

Gydymo masažo specialistė D. Milčiukė akcentuoja, kada reikėtų registruotis konsultacijai: „Jei kvėpuojate per burną, po nakties at pagalvės – seilės, knarkiate, kramtymo ar žiovulio metu girdite garsus, jaučiate diskomfortą praveriant ar užveriant burną, jaučiate galvos, kaklo ar ausų skausmus, dar tik ruošiatės ar jau gydotės ortodontiškai, rekomenduoju apsilankyti pas specialistą bent jau profilaktiškai“.

Ką svarbu žinoti apie gydymo eigą

Jos metu atpalaiduojami įsitempę ir sustiprinami nusilpę raumenys. A. Gėlūnė detalizuoja, kaip atrodo gydymo eiga: „Pirmojo vizito metu didelis dėmesys skiriamas paciento sveikatos istorijai. Dirbant su raumenimis svarbu viskas, nuo gretutinių ligų, šeimos istorijos iki kojų ilgio, kūno judesių ar mitybos. Rezultatai aptariami su pacientu, pateikiamos rekomendacijos, jis mokomas taisyklingų žandikaulio judesių, jei reikalinga – nukreipiamas tyrimams ar kitų specialistų konsultacijoms. Kiekvieno vizito metu atliekami pratimai, kuriuos reikia tęsti ir namuose. Tam, kad būtų pasiektas maksimalus rezultatas“.

Gydymas reikalingas ne tik suaugusiems

„Denticijos“ klinikos Vilniuje SAŽS specialistė Deimantė Milčiukė neslepia: „Procedūrų atlikimas svarbus tiek suaugusiems, tiek vaikams.

Suaugusius dažnai kankina skausmas, žandikaulio užsirakinimas, ribotas burnos pravėrimas, kramtomųjų raumenų įtampos, ausų ir galvos skausmai, dantų ir žandikaulių traumos.

Pastebiu, kad labai daug vaikų dažnai būna pravertomis burnomis – kvėpuoja „avariniu“ būdu, serga kvėpavimo takų ligomis, knarkia, griežia dantimis, prastai miega, turi sąkandžio problemų, liežuvis – netaisyklingoje padėtyje.

Jei vaikui reikalingas ortodontinis gydymas, verta žinoti, kad reikalinga ir miofunkcinė terapija. Ji padeda formuoti taisyklingus rijimo, kramtymo , kvėpavimo, liežuvio padėties įgūdžius.

Laiku pastebėjus vaikų apatinio žandikaulio pakitimus, galima pasiekti labai gerų rezultatų. Tačiau bene svarbiausias gydymo aspektas – komandinis darbas. Labai svarbu atlikti namų darbus, kuriuos nurodo specialistas. Čia didžiausia vaidmenį atlieka tėvai, kontroliuojantys procesą“.

Šios procedūros gali būti atliekamos dėl įvairių priežasčių

„Veido ir žandikaulio kineziterapija gali sumažinti nemalonius garsus žandikaulyje, kuriuos girdime kramtant ar kalbant, skausmą ir nuovargio jausmą veide. Tai puiki paruošiamoji procedūra prieš ilgas odontologines procedūras, kai reikės ilgai būti išsižiojus.

Kineziterapija yra reikalinga ir tiems pacientams, kuriems yra atlikta ortognatinė operacija, po traumų žandikaulio srityje, siekiant išvengti sąaugų, išsaugoti judesių amplitudes, greitesniam atsigavimui.

Bendradarbiaujant su gydytojais ortodontais, pacientams, kurie nešioja ortodontinius aparatus, kineziterapija gali padėti palengvinti nemalonius pojūčius, sumažinti skausmą. Judinant dantis svarbu nepamiršti ir minkštųjų audinių, kurie pasikeitus dantų padėčiai gauna kitokį krūvį nei buvo įpratę. O tai gali sukelti raumenų skausmą, nuovargį žandikaulyje, ausų ar galvos skausmą“, – savo profesine patirtimi remiasi kineziterapeutė Agnė.

Sėkmingo gydymo paslaptis – komandinis darbas su specialistu

Smilkininio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimų gydymo procedūra yra neinvazyvus gydymas, atkuriantis taisyklingus judesius: „Reikėtų nusiteikti, kad reikės judėti – žandikauliui, galvai, kaklui ne tik vizitų metu, bet ir namuose. Baigus gydymą ir išsprendus varginusią problemą, labai svarbu išmoktus dalykus paversti tai įpročiu, kad problema neatsinaujintų“, – dėmesį atkreipia A Gelūnė.

Po 10 procedūrų žandikaulio lūžio – lyg nebuvę

A. Gelūnė džiaugiasi rezultatais, kuriuos jai pavyksta pasiekti kartu su pacientais: „Pavyzdžiui, teko reabilituoti pacientą po lūžusio žandikaulio. Jis atvyko su lūpos tirpimu ir sutrikusiais judesiais, jis bijojo, kad tai gali išlikti visam. Taip nenutiko – po 10 procedūrų ir intensyvaus darbo namuose pacientas išleistas plačiai besišypsantis, tarsi nieko nebūtų nutikę.

Kitas pacientas ilgai nešiojo breketus ir tarpžandikaulinius elastikus, kurie nedavė norimo rezultato, nors pacientas laikėsi visų rekomendacijų. Gydytojas ortodontas įtaręs, kad gali būti raumenų problemų, jį atsiuntė į kineziterapiją. Atpalaidavus raumenis, atlikus pratimus ir pakoregavus funkcinius judesius (8 procedūros ir intensyvus darbas namuose), breketus buvo galima nuimti, nes apatinis žandikaulis atsistojo į reikiamą padėtį“.

Pasiektais rezultatais džiaugiasi ir D. Milčiukė: „Atvyko pacientas, kuris ieškojo greitos pagalbos. Skausmą jautė apie dvi savaites ir dieną prieš apsilankymą jam užsirakino žandikaulis – negalėjo įprastai praverti burnos ir nepavyko rasti skausmo priežasties.
Atlikome svarbiausius testus, kurie parodė raumenų problemą. Tada pritaikėme intraoralines masažo technikas, kurios padėjo atpalaiduoti įsitempusius kramtomuosius raumenis. Po procedūros pacientas pilnai pravėrė burną ir išvyko labai laimingas bei dėkingas“.

Jei ir jūs jaučiate minimus simptomus – neatidėliokite. Tikėtina, jums reikalingas SAŽS sutrikimų gydymas. Suplanuokite vizitą:

Skaityti daugiau
Suskleisti