Atmintinė

Kaip pasiruošti gydymui su sedacija ar bendrąja nejautra?

rugpjūčio 23d., 2024

Turime visas galimybes atlikti gydymus be streso, nerimo ir diskomforto – pasitelkiant sedaciją arba bendrąja nejautrą. Kiekvienas pacientas ir jo sveikatos būklė – unikalūs. Tad atsižvelgiant į gydytojo odontologo sudarytą individualų gydymo planą, gyd. anesteziologas, pasitaręs su pacientu arba jį lydinčiais asmenimis, nustato tinkamiausią anestezijos būdą.

Patarimai, kaip tinkamai pasiruošti gydymui pasitelkiant sedaciją ar bendrąja nejautrą:

01 Pacientas privalo gydytoją informuoti apie esamas ligas

Planuojant odontologinę procedūrą sedacijoje ar su bendrine nejautra, pacientas privalo gydytoją informuoti apie esamas ligas, vartojamus vaistus, turimas alergijas, buvusias alergines reakcijas, traumas, operacijas. Taip pat turi su savimi turėti šeimos gydytojo išrašą, kad galima taikyti bendrinę nejautrą.

02 Pacientas prieš planinę procedūrą negali sirgti ūmine liga

Karščiavimas, sloga, kosulys, virusinės infekcijos ar kitos ligos gali sukelti rimtų komplikacijų. Rekomenduojama, kad po persirgtos ūminės ligos būtų praėję ne mažiau kaip 2 savaitės.

03 Iki procedūros negalima valgyti 6 val. 

Kavos, arbatos, pieno ar jo produktų taip pat negalima gerti likus bent 6 val. iki procedūros. Skaidrius skysčius (stiklinėje jie yra permatomi, pvz., paprastas ar negazuotas mineralinis vanduo) galima vartoti ilgiau, bet likus 2 val. iki procedūros negalime gerti ir vandens. Taip pat negalima kramtyti gumos ir čiulpti saldainių. Šių nurodymų nesilaikymas nejautros metu gali sukelti gyvybei grėsmingas komplikacijas, tokias kaip skrandžio turinio atpylimą ir jo patekimą į kvėpavimo takus.

04 Priminimas: pasiimkite vaistus, kuriuos vartojate reguliariai, pvz., nuo kraujospūdžio ar cukrinio diabeto

Tačiau prieš operaciją juos leidžiama išgerti su nedideliu gurkšniu vandens tik pasitarus su gydytoju. Ypač atidžiai reikia elgtis su kraują skystinančiais vaistais, kurie turi tikslų laiką, kada jų vartojimą reikia nutraukti. Vieniems šis terminas yra 1–2 d., kitiems – 5–7 d. prieš operaciją. Šiuo klausimu aiškius nurodymus turėtų suteikti šeimos gydytojas ir/ar Jus gydantis gydytojas.

05 Atvykite pailsėję, geriausia likus bent 30 min. iki

Atvykite pailsėję, geriausia likus bent 30 min. iki procedūros, kad gyd. anesteziologas galėtų peržiūrėti ir įvertinti Jūsų tyrimų rezultatus.

06  Po anestezijos negalima vairuoti 24 val.

24 val. po anestezijos negalima vairuoti transporto priemonių, taip pat nepatariama važiuoti visuomeniniu transportu, todėl būtinai atvykite su lydinčiu suaugusiu asmeniu.

Reikalingi tyrimai

10–14 d. prieš procedūrą reikia atlikti šiuos tyrimus:

  • Bendras kraujo tyrimas;
  • Kraujo krešėjimo tyrimas (PA, ADTL);
  • EKG;
  • Na, K, Urea, kreatininas, gliukozė;
  • Jei sergate tam tikromis ligomis, gali būti reikalingi ir kiti tyrimai (apie tai informuos gydytojas).

Reikiamus tyrimus galite atlikti tiek savo poliklinikoje, tiek privačioje klinikoje.

Skaityti daugiau
Suskleisti