Tai kaip miegame – svarbu
Turbūt visi žinome, kad rekomenduojama miegoti ant nugaros, o miegojimo pozos gali daryti įtakai savijautai ryte. Pavyzdžiui, nutirpęs kaklas gali įspėti apie tai, kad miegojome ant pilvo ir pasirinkome per aukštą pagalvę. Tačiau ar kada susimąstėte, kad įtaką miego kokybei daro ir taip kaip mes kvėpuojame?
Vaikų odontologė Eglė Vitaitė pasakoja, kad „Nuolatinis kvėpavimas per burną miegant lemia atviro sąkandžio ir siauro viršutinio žandikaulio formavimąsi, dantų susigrūdimą, veidas tampa pailgas, šypsantis matosi viršutinės dantenos. Vaikui bandant susičiaupti, veido raumenys nenatūraliai įsitempia, o besistengiant padidinti kvėpavimo takų praeinamumą, galva palinksta į priekį ir formuojasi ydinga laikysena.“ Tiesa, čia reikia pridurti, jog su šia problema – kvėpavimu per burną miego metu – susidurti gali tiek vaikai, tiek suaugusieji. O to priežastys gali būti įvairios: „Nosinį kvėpavimą gali trikdyti lėtinės alergijos, kvėpavimo takų infekcijos, obstrukcinė miego apnėja, anatominiai trikdžiai, tokie kaip kreiva nosies pertvara, navikai.“
Aš tikrai nekvėpuoju per burną!
Dažnai miego problemas pirmiau pajuntame ne mes patys, o mūsų partneris ar kambariokas. Jei, pavyzdžiui, vaikas naktį knarkia, tą išgirsta už sienos miegantys tėvai. Lygiai taip pat jei suaugęs žmogus miega vienas, dažnai, jis pats nepastebi, kad naktį kvėpuoja ne taip kaip derėtų.
Laimei – apie kvėpavimą per burną miego metu gali signalizuoti ir įvairūs simptomai, todėl tai pastebėti tikrai įmanoma, tik reikia žinoti į ką atkreipti dėmesį. Naktį kvėpuojant per burną dantys labiau išdžiūsta, o „Esant burnos sausumui, seilių nedrėkinamoje burnoje aktyvesni tampa dantų ėduonies ir dantenų uždegimo sukėlėjai. Dantenų uždegimas dažniausiai pasireiškia priekinių dantų grupėje. Atsiranda blogas burnos kvapas, didėja ėduonies riziką, organizmas tampa imlesnis įvairioms infekcijoms.“ Taip pat ryte galite jaustis prasčiau pailsėję, mieguisti, naktį galite pabusti nuo jausmo, kad jums trūksta oro ir pan.
Gydymas? Prevencija? Į kokį specialistą kreiptis?
Jei įtariate, kad naktį jūs ar jūsų vaikas kvėpuoja per burną, visų pirma reikėtų ieškoti priežasties, kodėl taip yra. E. Vitaitė pabrėžia, kad „Kvėpavimas per burną reikalauja kompleksinio gydymo. Pradžioje turi būti šalinamos priežastys, neleidžiančios kvėpuoti per nosį. Tai gali būti, pavyzdžiui, lėtinės alergijos gydymas. Taip pat vertinama ar nėra kvėpavimo per nosį kliuvinių, infekcijų, jei reikia – pašalinamos tonzilės ar adenoidai.“
Taigi visų pirma reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją, kuris nukreips pas LOR ar kitą reikiamą specialistą. Gali būti ir taip, kad konkrečių medicininių priežasčių kvėpavimui per burną nėra, ir tai – tik įprotis. Tokiu atveju mūsų specialistė rekomenduoja kreiptis į miofunkcinę terapiją atliekantį specialistą. E. Vitaitė primena, kad šiuo atveju odontologai gydo tik kvėpavimo per burną padarinius, pavyzdžiui, netaisyklingą sąkandį, ėduonį, o ne kvėpavimo per burną priežastis.
Viena iš populiarių naminių priemonių šiai problemai gydyti – burnos teipavimas nakčiai. Tačiau E. Vitaitė įspėja, jog „Svarbu prieš taikant tokį metodą būti tikram, kad kvėpuojama dėl įpročio, o ne dėl medicininės problemos. Dažniausiai burnos teipavimą paskiria specialistas, kuris specializuojasi miofunkcinėje terapijoje. Savarankiškai taikyti šį metodą – nerekomenduojama.“ Taigi jei manote, kad jūsų dantų problemoms įtaką daro kvėpavimas per burną miego metu – apsilankykite pas šeimos gydytoją ir ieškokite to priežasčių bei džiaukitės ne tik pagerėjusia miego, bet ir dantų būkle!