Terapinis gydymas

Pleištiniai defektai

kovo 4d., 2022

Bijodami skausmo, žmonės daro didelę klaidą, kuomet valydami dantis vengia liesti jautrias vietas. Tinkamai jų neišvalius, dantų pleištuose kaupiasi apnašas ir dantis pradeda gesti. Daugiau nei pusę Lietuvos pacientų kankina įvairaus sunkumo dantų pažeidimai ties dantenų linija, emalio defektai priekinėje danties srityje bei dantų jautrumas. Tai yra pleištinių danties defektų požymiai. Odontologijos klinikos „Denticija” gydytoja terapeutė Akvilė Satkūnaitė sutiko išsamiau paaiškinti kas tai per defektai, kaip juos atpažinti bei kaip jų išvengti.

Sakykite, kas tai yra pleištiniai defektai ir kaip jie susiformuoja?

Pleištiniai defektai tai yra danties nekarioziniai defektai emalio ribose. Lokalizuojasi apatiniame danties vainiko trečdalyje, danties kaklelio ribose, prieanginėje (lūpinėje/žandinėje) pusėje. Šie defektai atsiranda dėl galimų kelių mechaninio pobūdžio priežasčių. Pagrindinė priežastis yra per didelės kramtymo jėgos, dėl kurių padidėja danties lankstumas ir jėgos susikoncentruoja kaklelio srityje, ir čia atsiranda emalio įtrūkimai, kurie vėliau nuskeldėja ir defektas gilėja. Dažniausiai būdingi dantims, kuriems tenka kramtymo krūvis šoninių judesių metu. Pažeidimai gali būti pavieniai arba pažeisti keli dantys.

Defekto atsiradimui dažniausiai įtakos turi kelios priežastys veikiančios vienu metu: netaisyklingas sąkandis, nevienodas kramtymo metu krūvio pasiskirstymas dantims; gretimų dantų netekimas, kada vyksta kompensavimas kramtymo jėgų ir efektyvumo prarasto danties sąskaita; bruksizmas (dantų griežimas naktimis); stresinėse situacijose nekontroliavimas kandimo jėgos, įsitempę kramtomieji raumenys, per stipriai ilgą laiką sukandus; pasirinktas per kietas dantų šepetėlis, per šiurkšti dantų pastos sudėtis (pasta per daug abrazyvi); netaisyklingi dantų valymo judesiai.

Kaip suprasti, kad turime pleištinių defektų? Kaip tai atrodo ir ar yra kokių nors specifinių pojūčių, išduodančių šią problemą?

Ryškūs kampuoti, pleišto formos defektai priekaklelinėje srityje, dažnai pacientų apibūdinami, kaip atsiradęs “laiptelis”, nevientisas danties paviršius šalia dantenų. Esant giliam defektui gali matytis tamsesnė, neestetiška spalva.

Pagrindiniai nusiskundimai – neestetiškas vaizdas ir padidėjęs jautrumas. Dažniausiai jautrumas ar net trumpalaikis skausmas yra jaučiamas veikiant šaltam ar rūgščiam dirgikliui, valant dantis ir mechaniškai dirginant defekto vietą.

Ar dažnas pacientas kenčia nuo šių nekariozinių pažeidimų?

Mano praktikoje šie nusiskundimai pasitaiko neretai. Dažniausiai dėl pleištinių defektų kreipiasi pacientai nuo 20 metų ir vyresni.

Ką daryti, kad išvengtume pleištinių defektų, kokia yra šios problemos prevencija/ gydymas?

Visų pirma rekomenduočiau reguliariai lankytis pas gydytoją odontologą. Apžiūros metu, pacientui dar nepradėjus jausti simptomų, jau galima diagnozuoti esamą defektą. Pastebėjus pakitimus ankstyvoje fazėje bei dar jiems neįsišaknijus, galime išvengti sutrikusios estetikos, jautrumo bei skausmo, o esant nedideliems pleištiniams defektams, galima užkirsti kelią jų progresavimui.

Kiekvienai dantų sveikatos problemai yra svarbu paskirti tinkamą gydymą ir prevencinę priežiūrą. Todėl, jei pacientas turi netaisyklingą sąkandį, rekomenduoju gydytojo ortodonto konsultaciją bei gydymą breketais ar ortodontinėmis kapomis; esant dantų eilių defektams (dantų netekimams) ar netinkamai suprotezuotiems dantims nepaskirsčius tolygiai krūvio – rekomenduoju gydytojo odontologo-ortopedo konsultaciją ir protezavimą; esant bruksizmui (dantų griežimui naktį) –gaminamos apsauginės bruksizmo kapos. Pacientui skundžiantis atsiradusiu varginančiu danties jautrumu, skausmu ar neestetišku vaizdu, pleištiniai defektai yra atstatomi taikant restauracinį gydymą, t.y. plombuojant atsiradusią ertmę.

Kiekvienam pacientui, patiriančiam stresą, patariu kontroliuoti streso metu esamą sukandimą, pasistengti kokybiškai pailsėti. Naudoti tik minkštus šerelius turinčius dantų šepetėlius, neabrazyvias dantų pastas, konsultuotis su gydytoju odontologu ar burnos higienistų dėl naudojamų asmeninių burnos higienos priemonių bei atliekamų judesių valymo metu. Svarbu kontroliuoti dantų šepetėlio spaudimo jėga prie dantų paviršiaus.

Jei jus vargina jautrumas valgant ar valantis dantis, reikėtų kuo skubiau pasirodyti gydytojui odontologui ar burnos higienistui. Laiku pastebėtos dantų sveikatos bėdos yra lengviau išgydomos nei įsisenėję defektai. Odontologijos klinikose „Denticija” dirba itin patyrę savo srities specialistai, kurie, pasitelkę savo žinias bei moderniausias šiuolaikinės odontologijos priemones, tinkamai pasirūpins jūsų burnos sveikata.

Skaityti daugiau
Suskleisti