Kitos sritys

Pro mikroskopo akį į kokybišką endodontologiją

liepos 22d., 2021

Endodontija yra viena svarbiausių odontologijos mokslo sričių, kurios tikslas – apsaugoti dantį bei aplinkinius audinius nuo infekcijos, sunaikinant mikroorganizmus šaknies kanalų sistemoje. Endodontologija yra neįmanoma be mikroskopo pagalbos, o šiuolaikiškas profesionalus dantų kanalų gydymas, pasitelkiant pažangias technologijas, yra kelias į greitesnį ir kokybiškesnį rezultatą. Šia tema pakvietėme pakalbėti odontologijos klinikos „Denticija” gydytoją odontologę, endodontologę Irmą Šlivinskienę.

Danties šaknies kanalų gydymas yra viena sudėtingiausių procedūrų odontologijoje. Ji reikalauja daug žinių ir dar daugiau preciziškumo bei kruopštumo. Gal galite palyginti Jūsų studijų metu naudotas ir šiuolaikinėje odontologijoje naudojamas priemones šioms procedūroms atlikti.

Taip, endodontinis gydymas išties yra viena iš sudėtingesnių procedūrų odontologijoje, kadangi mūsų darbo lauko „sritis” pacientams yra nematoma, nes danties šaknies kanalai yra itin smulkios struktūros, o pačias šaknis dengia žandikaulio kaulas bei minkštieji audiniai. Todėl jas gydyti be technologijų pagalbos būtų itin sudėtinga, o kartais – tiesiog neįmanoma. Per šešiolikos darbo metų patirtį mačiau kaip tobulėjo odontologijos klinikose naudojama technika. Todėl dabar esu labai laiminga, kad galiu dirbti su moderniausiomis technologijomis, nes mano darbo pradžioje naudotos medžiagos bei technika skiriasi nuo šiandieninių. Būtent modernios ir pažangios technikos dėka galime sugydyti ir pacientui išsaugoti dantis, kurie prieš porą dešimtmečių dar būtų buvę pasmerkti tik išrovimui.

Kokių priemonių imatės, kad paslauga būtų kokybiška, o pacientas išvengtų komplikacijų?

Nuo komplikacijų nesame apsaugotas nė vienas. Infekcija gali recidyvuoti net ir po sėkmingo endodontinio gydymo, mat tai priklauso nuo daugelio veiksnių, įtakotų bendros paciento sveikatos būklės, sąkandžio ypatumų, streso sukeliamo dantų griežimo ir tolimesnių gydymo etapų, kurie atliekami po endodontinio gydymo. Tačiau mikroskopo dėka sudėtingos endodontinės situacijos išsprendžiamos ir įveikiamos žymiai efektyviau, kokybiškiau ir greičiau.

Panašu, kad endodontija sunkiai įmanoma be puikiai funkcionuojančio mikroskopo. Bet turbūt ne visada galite pasikliauti tik mikroskopo duomenimis, sprendžiant apie paciento dantų būklę? Kaip nutariate, kad pacientui būtinas dantų šaknies kanalų gydymas?

Tikra tiesa – mikroskopas yra vienas svarbesnių įrankių endodontijoje. Endodontinio gydymo būtinybę sprendžia keli faktoriai: rentgeno nuotraukos, simptomai, kuriuos jaučia pacientai bei gydytojo apžiūros metu pastebimi infekcijos ženklai ir galimos komplikacijos. Mūsų klinikose naudojami mikroskopai atitinka aukščiausios kokybės standartus. Jų dėka turime galimybę matyti daugiau nei 20 kartų padidintą vaizdą. Mikroskopo pagalba galime įvertinti šaknies kanalų būklę, skilimus juose, senus užpildus, kurie buvo naudojami gydant dantį anksčiau. Ši galimybė mums leidžia gan tiksliai diagnozuoti problemą bei paskirti tinkamiausią gydymą.

Nuo ko priklauso sėkmingas dantų šaknies kanalų gydymas? Į ką turėtų atkreipti dėmesį pacientas, kad padėtų gydytojui kokybiškai užbaigti endodontinio gydymo procesą?

Bet kokios odontologinės procedūros sėkmė yra galima tik komandinio darbo dėka. Todėl itin svarbu kalbėtis: pacientui – klausti gydytojo, jei kas nors yra neaišku, o odontologui – detaliai paaiškinti pacientui gydymo proceso bei burnos priežiūros tarp gydymų eigą. Tad, siekiant geriausio rezultato, labai svarbu, kad pacientas laikytųsi gydančio odontologo rekomendacijų bei patarimų tiek gydymo metu, tiek ir gydymui pasibaigus.

Dažnai, susikoncentravę tik į savo sveikatos problemas, kreipdamiesi į medikus net nesusimąstome apie tai, o kaipgi jaučiasi jie. Kiek teko skaityti Jūsų pacientų atsiliepimus – visi jie yra teigiami ir kupini dėkingumo. Kaip Jūs jaučiatės prisidėdama prie pacientų sveikatos gerinimo?

Kiekvienas sėkmingas gydymas, ypač kuomet tai yra sudėtingas ir kompleksinis darbas, man yra vienas iš didžiausių apdovanojimų. Nėra geresnio jausmo nei žinoti, jog galėjai pacientui išsaugoti jo nuosavą dantį ir pagelbėti atsikratant skausmo. Atgalinis ryšys visada maloniai džiugina bei motyvuoja dar labiau tobulėti. Manau, kad tai ir yra medikų darbo esmė – sėkmingas gydymas ir laimingi pacientai. Tai suteikia prasmės ir laimės mūsų kasdieniame darbe.

Skaityti daugiau
Suskleisti