Pirmieji tokio dantų atkūrimo atvejai buvo dokumentuoti 1990 m. Nuo to laiko ši metodika smarkiai patobulėjo ir tapo pritaikoma daugeliui implantų sistemų. Ji buvo sukurta siekiant atkurti bedantį žandikaulį, įsriegiant tik keturis implantus ir pritvirtinant vientisą fiksuojamą (neišimamą) protezą. Taigi per trumpiausią įmanomą laiką pagaminami nauji, patogūs, kramtymo funkciją visiškai palaikantys laikini protezai. Vėliau, kai implantai visiškai integruojasi į kaulą, jie pakeičiami nuolatiniais.
Svarbu paminėti, kad šis gydymo metodas gali būti taikomas bet kokio amžiaus žmonėms ir itin tinka vyresniems pacientams, nes padeda išvengti kaulo priauginimo procedūros.
Neišimamas dantų protezas yra stabilus, nejuda kramtant, kalbant ar juokiantis, žmogui nereikia bijoti, kad jis iškris iš burnos, kaip kad gali nutikti pasirinkus išimamą plokštelinį protezą. Prilaikomas implantų, jis visiškai atkuria kramtymo funkciją, tad atrodo, kad valgoma natūraliais dantimis. Tokios funkcijos niekada neatliks išimama plokštelė, mat ji valgant juda, dirgina gleivinę, gali pritrinti žaizdų, o ir nesuteikia galimybės valgyti kieto maisto. Be to, kramtant neišimamu protezu, kaului tenka kramtymo apkrova, todėl pristabdomas jo nykimas.
Ant implantų tvirtinami protezai puikiai atlieka estetinę funkciją – dantys atrodo natūraliai. O juk žmogaus psichologinė būsena yra daug geresnė tuomet, kai jis patenkintas savo šypsena, nebijo bendrauti ir jam nereikia jaudintis, kad protezas iškris iš burnos.
Kaip vyksta procedūra?
- Pirmo apsilankymo metu pacientas yra nuodugniai ištiriamas bei konsultuojamas protezuojančio ir implantuojančio gydytojo, surenkami duomenys apie bendrą sveikatos ir burnos būklę. Konsultacijos metu aptariamos galimybės ir paciento lūkesčiai, atliekami reikiami tyrimai. Sudaromas gydymo planas, vizitų grafikas, numatoma finansinė sąmata (ji priklauso nuo paciento norų, poreikių bei galimybių). Padaroma panoraminė rentgeno nuotrauka (ortopantomograma), jei reikia, atliekamas kompiuterinės tomografijos tyrimas. Paaiškinama gydymosi eiga, paskiriamas chirurginės procedūros laikas.
- Chirurginio etapo metu pašalinami visi protezavimui netinkami dantys ir jų šaknys, jei reikia, sulyginamas žandikaulio kaulas ir įsriegiami keturi implantai. Dėl inovatyvių sprendimų užtikrinama minimali chirurginė intervencija bei optimalus procedūros laikas, o ir gijimo laikotarpis nebūna sudėtingas. Praėjus maždaug 7–10 dienų, pacientas privalo atvykti į kliniką, kad būtų ištraukti siūlai. Ši procedūra yra nesudėtinga ir visiškai neskausminga.
- Per šį laikotarpį yra pagaminamas ir pritvirtinamas laikinas protezas, su juo tenka pabūti nuo 3 iki 6 mėnesių. Verta žinoti, kad netgi fiksuotais laikinais protezais galima valgyti tik gana minkštą maistą. Taigi protezas, pritvirtintas per pirmą savaitę po procedūros, puikiai tinka tol, kol implantai stabiliai prigyja, tačiau atslūgus gleivinės patinimui ir nusėdus dantenoms jį būtina keisti nuolatiniu. Patariama tai daryti praėjus 6 mėnesiams nuo implantacijos. Laikinas protezas savo spalva ir forma atrodo visiškai natūraliai, tačiau nėra toks atsparus krūviui kaip nuolatinis, todėl greičiau gali skilti ar lūžti, be to, dėl medžiagos porėtumo gali pakisti spalva. Tačiau tai yra laikinas variantas, skirtas tik gijimo laikotarpiui.
SVARBU! Deja, ne visais atvejais įmanoma rinktis fiksuotą laikiną protezą. Tai priklauso nuo implantų stabilizavimosi žandikaulio kaule (jį lemia paciento kaulo tankis). Jei implantai nestabilūs, yra griežtai draudžiama gaminti fiksuotus laikinus protezus. Tokiu atveju parenkamas laikinas išimamas protezas (plokštelė) ir laukiama, kol implantai tvirtai prigis kaule.
- Pasibaigus gijimo laikotarpiui (dažniausiai jis trunka apie 6–8 mėnesius) tvirtinami nuolatiniai dantys. Prieš tai pagaminamas fiksuotas protezas: ant frezuotos titaninės bazės sukomponuojami plastikiniai (kompozitiniai), metalo keramikos arba cirkonio keramikos dantys. Dėl pasirinktų medžiagų protezai tarpusavyje skiriasi tam tikromis elastinėmis bei estetinėmis savybėmis. Kiekviena konstrukcija turi baltus dantis ir dirbtines rožinės spalvos dantenas, kurios tarsi atkuria reikiamą kaulo aukštį.
- Ant implantų fiksuojamas protezas su akriliniais dantimis yra gaminamas laboratorijoje. Jis yra tvirtas, mat pagrindą sudaro metalinis karkasas, kurio nematyti. Šis pasirinkimas pacientus itin džiugina, nes akriliniai dantys atrodo ypač estetiškai.
SVARBU! Neišimamam protezui reikalinga reguliari priežiūra, todėl pas odontologą būtina apsilankyti bent 2 kartus per metus. Tuomet patikrinama konstrukcija ir jos funkcionavimas. Jei prireikia, vizito metu, atliekamos korekcijos. Taigi kuo geriau prižiūrimas protezas, tuo ilgiau jis tarnauja.
Pooperacinis laikotarpis priklauso nuo procedūros trukmės, rekomenduoto režimo laikymosi. Bet kuriuo atveju būtina vartoti gydytojo paskirtus vaistus, taip pat atsakingai rinktis maistą, šaldyti, skalauti pažeistą vietą ir kt. Pirmąsias paras po operacijos gali būti juntamas skausmas, maudimas operuoto žandikaulio srityje, gali atsirasti patinimas, retais atvejais tikėtinas nežymus temperatūros pakilimas bei kraujosruvos. Visi šie pooperaciniai simptomai yra kontroliuojami ar išvengiami laikantis nurodyto režimo. Po implantavimo procedūros praėjus 7–14 dienų privaloma atvykti pas medikus. Vizito metu apžiūrima burna ir ištraukiami siūlai.