Prieš mokslo metų pradžią tėvai skuba užregistruoti savo vaikus dantų patikrai. Daugeliui vaikų tai tampa vieninteliu dantų būklės vertinimu per visus metus. Ar pastebite šią tendenciją? Kodėl svarbu reguliariai tikrintis dantis, o ne tik tuomet, kai reikia pažymos į mokyklą ar darželį?
Džiugu, kad vis daugiau tėvų atveda vaikus profilaktiškam patikrinimui, net vaikui nesiskundžiant dantų skausmu. Smagu, kai tėvai domisi dėl dantų priežiūros, dygimo, sąkandžio. Visgi pasidaro liūdna, jeigu dantis pasitikrinti priverčia tik pažymos reikalingumas darželiui arba mokyklai. Neretai tėvai nepastebi, jog vaikai skundžiasi nepatogumu valgyti, nekreipia dėmesio ir į atsiradusį blogą kvapą. Nereikia būti abejingiems, matant dažną kvėpavimą pro burną vaiko ramybės metu arba miegant. Laikui bėgant šis įprotis gali lemti siaurai besivystantį žandikaulį, suformuoti išilgėjusį veido profilį.
Savaime suprantama, kad atvykus tik kartą per metus, kai dantų valymas nėra reguliarus, teks gydyti atsiradusias kariozines ertmes. Tokie pažeidimai gali progresuoti net per 3 savaites, ypač tarpdančiuose. Atrodo keista, o ir tėvai nustemba, kodėl vaikų dantų būklė pablogėjo, net ir sąžiningai prižiūrint vaikų higienos įpročius. Taip nutinka, kad kartais nepavyksta techniškai ir tiksliai nuvalyti kiekvieną danties paviršių. Kai kurie vaikai turi įprotį suspausti lūpas, įtempti skruostus, nebūna atsipalaidavę ir judina galvą, taip apsunkindami kruopštų išvalymą. Todėl vaikams iki 12 metų rekomenduojama valyti dantis su tėvų priežiūra, patiems tėvams juos pervalyti, ugdyti lengvai įsimenamą valymo kryptį iš eilės, o ne peršokant keletą paviršių per trumpą laiką. Norint pasiekti tikrai gero rezultato, dantis reikia valyti ne mažiau nei 5 minutes.
Vasarą ypatingai sunku prižiūrėti vaikų higieną, nes atostogų metu tiek tėvai, tiek vaikai atsipalaiduoja, vartoja daugiau saldumynų (ledai, cukraus vata, kt.), ne visada turi galimybių tinkamai išvalyti dantis (ypač keliaujant). Su kokiomis problemomis priešmokykliniam patikrinimui ateina vaikai?
Vasaros metu pranyksta rutina, vaikai keliasi kada nori, dažnai pamiršta išsivalyti dantis ir skuba žaisti. Nekalbu ir apie senelių norą palepinti anūkus saldumynais. Juokaujame, kad savo pacientus atostogauti leidžiame tik su sveikais dantimis. Prieš keliones išgydžius dantis, išvengiame nenumatytų kelionių rūpesčių, galime daugiau laiko skirti poilsiui. Tvarkantis dantis prieš atostogas ar po atostogų (pažymoms), neretai ir gydymas užtrunka, prireikia keletos vizitų, o kelionės noras arba pažymos būtinybė išlieka, tad bandoma kuo greičiau išsigydyti. Tai sukelia tiek vaikams, tiek tėvams papildomo streso. Todėl rekomenduoju reguliariai rūpintis savo dantų sveikata, nes tik tokiu būdu užkertame kelią nenumatytiems rūpesčiams.
Kokias rekomendacijas dėl vaikų dantų priežiūros vasaros metu patariate savo pacientams? Gal yra kokių specifinių patarimų kaip pasirūpinti dantų priežiūra atostogaujant gamtoje, arba, pavyzdžiui, pamiršus dantų pastą arba dantų šepetėlį (kadais buvo gajus mitas, kad tokiu atveju patariama suvalgyti obuolį)?
Sėkmingiausias rezultatas, kai dantis valosi visa šeima vienu metu. Tada galima žaismingai konkuruoti, kas ilgiausiai ir kruopščiausiai sugeba valyti dantis. Padeda ir vyresniųjų brolių ar seserų skatinimas, tuomet ir jaunesnieji nori parodyti savo atsakingumą ir šaunumą puikiai bendradarbiaudami. Žinoma, atostogaujant arba išvykus trumpai neplanuotai kelionei ne visada bus galimybės idealiai išsivalyti dantis. Tokiems nenumatytiems atvejams rekomenduojama turėti svečiams paruoštus vienkartinius šepetėlius. Juos galima laikyti ir mašinos daiktadėžėje, nes gali prireikti ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. Nieko baisaus, jeigu neturite pastos, nes tokie šepetėliai jau yra impregnuoti pasta. Be to, viešbučiuose jau darosi įprasta rasti šiuos higienos komplektus.
Taip pat rekomenduojame ir seneliams savo namus paruošti analogiškomis vienkartinės higienos priemonėmis, kai jų aplankyti atvyksta vaikai ir anūkai. Net jeigu ir neturite šepetėlio ir nėra galimybės jų įsigyti, yra ir alternatyvių būdų išsivalyti dantis. Vienas jų – kieto nekarioziško maisto valgymas. Taip, kramtant obuolį, valgant daržoves maisto likučiai savaime nusivalys, jeigu nėra dantų susigrūdimo. Kramtomoji guma arba šiurkštesnis rankšluostis padės nuvalyti tik lengvai pasiekiamas vietas. Tai sumažins riziką, bet neatstos valymo, burnos skalavimo. Visais atvejais rekomenduoju planuoti keliones tik su svarbia detale būtinųjų higienos priemonių komplekte – dantų šepetėliu ir pasta.
Odontologijos klinikos „Denticija” gydytojai visiems savo mažiesiems pacientams linki gerų vasaros atostogų, o tėveliams – kantrybės ir atsakingumo, rūpinantis savo mažųjų sveikata. Iškilus bet kokiems, su dantų sveikata susijusiems klausimams, kreipkitės į mūsų specialistus.