Bruksizmo gydymas botulino injekcijomis

Griežimas dantimis, dar vadinamas bruksizmu, gali ne tik sugadinti dantų emalį, bet ir sukelti rimtų sveikatos problemų. Vienas efektyviausių metodų jo gydymui – botulino toksino injekcijos. Šis modernus ir efektyvus gydymo metodas padeda sumažinti žandikaulio raumenų įtampą ir jėgą, taip sustabdydamas griežimą dantimis. Dalinamės, kam dar gali būti naudingos botulino toksino injekcijos, kam jas galima atlikti, kiek laiko išlieka efektas ir kt.

Kokių veido srities patologijų gydymui skirtos injekcijos?

Botulino toksino injekcijos efektyviai naudojamos ne tik veido raukšlių mažinimui, bet ir kitų problemų gydymui: kramtomųjų raumenų hipertrofijai (sustorėjimui, padidėjimui), smilkininio apatinio žandikaulio sąnario disfunkcijai (skausmui žiojantis, kramtant ar sukandant dantis), bruksizmui (dantų griežimui, kuris gali sukelti dantų nudilimą), stipriam ir ilgalaikiam dantų sukandimui, migrenai ir kt.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad visos šios problemos nėra išgydomos vien tik injekcijomis, tačiau botulino injekcijos – viena iš svarbių sudedamųjų gydymo plano dalių.

Kas gali daryti įtaką kramtomųjų raumenų įtampai?

Dažną, stiprų ar ilgalaikį raumenų susitraukimą gali sąlygoti ne tik netaisyklingas sąkandis, bet ir dažnai patiriamas stresas, lėtinė įtampa. Be jau išvardintų veiksnių, sąnario ir aplinkinių raumenų patologiją gali sukelti nerimas, agresija, miego sutrikimai ir kt.).

Ar injekcijas galima atlikti absoliučiai visiems?

Nors jos tinkamos didžiajai daliai žmonių, jų nerekomenduojama atlikti besilaukiančioms ir maitinančioms moterims. Taip pat nerekomenduojama atlikti asmenims, sergantiems neuroraumeninėmis ligomis, turintiems alergiją botulino toksinui ar jo sudėtinėms dalims.

Kada pastebimas efektas ir kiek laiko jis išlieka?

Efektas atsiranda praėjus nuo 2 iki 14 d. po injekcijos. Tai priklauso nuo raumenų storio, veido anatomijos, injekcijos veikimo vienetų kiekio ir kt. Pilnas efektas pastebimas praėjus apie 1 mėn. po procedūros, o tęstis gali 3–6 mėn.

Priklausomai nuo norimo rezultato, injekcijas rekomenduojama kartoti po 4–6 mėn., bent 2–3 kartus. Vienas iš galimų pašalinių reiškinių – dalis pacientų pastebi, kad tampa sunkiau kramtyti kietesnį maistą. Tačiau nėra ko nerimauti, šie reiškiniai yra laikini ir ilgainiui pranyksta.

Ar reikia kokio nors specialaus pasiruošimo procedūrai?

Prieš bet kurią botulino toksino injekciją rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju, kuris detaliai įvertins paciento būklę, sudarys aiškų gydymo planą, patars, kaip pasiruošti procedūrai ir kaip elgtis po jos. Taip pat nerekomenduojama naudoti priešuždegiminių vaistų bent savaitę prieš procedūrą, bent 12–24 val. prieš injekcijas ir po jų reikėtų vengti alkoholinių gėrimų. Jei vartojate kraują skystinančius vaistus ar turite kraujo krešumo sutrikimų, apie tai reikia informuoti gydytoją.

Ką svarbu žinoti atlikus procedūrą?

Rekomenduojama bent 4 val. po jos negulėti veidu žemyn į pagalvę, bent 24 val. vengti fizinio aktyvumo, saunų, karšto dušo, kitų kaitinimosi procedūrų, alkoholinių gėrimų, aštraus maisto vartojimo.

Griežimo dantimis gydymui – botulino toksino injekcijos ar intraoralinis masažas?

Šios problemos gydymas yra sisteminis. Jį išgydyti vien tik masažu ar injekcijomis dažniausiai negalima. Būtina pradėti nuo streso kontrolės, gydymo specialiomis kapomis, derinant tai su raumenų masažu. Tik po to galima planuoti botulino injekcijas. Įprastai prieš injekcijas pirmiausia rekomenduojama atlikti bent du kramtomųjų raumenų masažo seansus – atpalaiduoti kramtomuosius raumenis, o tik tada taikyti botulino toksino injekcijas.

Tiesa ar ne, kad po injekcijos gali pakisti veido bruožai?

Taip, tai tiesa. Jei kramtomieji raumenys pacientui yra per ryškūs ir trukdo ne tik funkciškai, bet ir estetiškai, injekcijos ilgainiui gali sumažinti raumenų tūrį ir taip pakoreguoti veido bruožus.

Iki pusės metų po injekcijos raumenų skaidulos dalinai atrofuojasi, sumažėja jų apimtis. Pakartojus procedūrą 2-3 ar net 4 kartus, skaidulos dalinai sunyksta. Jei po to pacientas vengia labai kieto maisto, skaidulos nustoja augti. Dėl to keičiasi ir bruožai.

Žinoma, kiekvienu konkrečiu atveju su pacientu tai turi būti aptariama konsultacijos su gydytoju metu. Tik taip specialistas galės parinkti tikslias botulino toksino dozes, jų leidimo vietas ir injekcijų dažnį.

Mūsų specialistai

Atsiprašome, tačiau gydytojų pagal jūsų užklausas nerasta
Atsiprašome, tačiau gydytojų pagal jūsų užklausas nerasta
Atsiprašome, tačiau gydytojų pagal jūsų užklausas nerasta
Atsiprašome, tačiau gydytojų pagal jūsų užklausas nerasta