Vaikų odontologija

Cirkonio vainikėliai vaikams

kovo 8d., 2021

Remiantis vaikų dantų ligų paplitimo Lietuvoje tyrimų statistika, kas antras vaikas iki trejų metų jau turi sugedusių dantų, net 94 % ikimokyklinio amžiaus vaikų turi dantų ėduonies sukeltų problemų. Statistikos duomenys liūdina ir tuo, kad vaikų burnos sveikatos situacija Lietuvoje yra viena prasčiausių ES. Tai reiškia, kad tam tikruose vaiko auginimo etapuose skiriame nepakankamai dėmesio vaikų dantų priežiūrai. O įsisenėjus problemoms, tenka imtis sudėtingesnių restauracinės odontologijos gydymo metodų.

Kuomet netinkamai prižiūrėtų vaiko dantų du paviršiai yra pažeisti ėduonies, tėvams siūloma naudoti iš anksto suformuotus nerūdijančio plieno vainikėlius. Deja, tėvai dažnai atsisako šio kliniškai veiksmingo ir saugaus atstatymo varianto dėl estetinių priežasčių. Jie teikia pirmenybę įprastoms restauracijoms, kuomet yra naudojamos estetinės užpildo medžiagos. Neseniai vaikų dantų atstatymui gamintojai pasiūlė estetiškus, iš anksto suformuotus cirkonio oksido vainikėlius. Tačiau, kai kalbame apie vaikų dantų gydymą ir paminime žodį ,,vainikėlis”, daugeliui iškyla asociacijos su pagyvenusių žmonių odontologinėmis problemomis bei dantų protezavimu. Cirkonio vainikėliai vaikams – pasaulinėje vaikų odontologijoje plačiai naudojamas dantų gydymo metodas, tačiau Lietuvoje apie tai kol kas nėra pakankamai informacijos. Papasakoti apie cirkonio vainikėlius, naudojamus vaikų odontologijoje, bei pasidalinti išsamesne informacija šia tema paprašėme odontologijos klinikos „Denticija” vaikų odontologės Eglės Vitaitės-Tučkienės.

Ar vaikų tėvai ir globėjai skiria pakankamai dėmesio savo atžalų dantų priežiūrai?

Tarptautinė vaikų odontologų asociacija (The International Association of Paediatric Dentistry) kviečia atkreipti dėmesį į jauną pacientų amžių ir susirūpinti vaikų dantų priežiūra nuo pat pirmųjų dantukų atsiradimo. Nežinojimas, apipintas įvairiausiais mitais, daugeliu atveju tampa priežastimi to, kad iškilus problemai, nesąmoningai pasirenkame netinkamą sprendimą. O ypač tada, kai bėda yra susijusi su vaikų dantų priežiūra. Mat, net ir šiuolaikinėje visuomenėje, vis dar gajus mitas, kad pieniniams vaikų dantims nereikia skirti ypatingo dėmesio. Vyrauja įsitikinimas, kad, jiems iškritus, išaugs nuolatiniai dantys, kuriais ir reikės rūpintis.

Cirkonio vainikėliai vaikams? Kas tai?

Vainikėliai vaikų odontologijoje nėra naujiena. Vaikų dantų atstatymui jau ilgą laiką yra naudojami nerūdijančio plieno vainikėliai. Tačiau, dėl prastesnių estetinių savybių, jie dažniausiai naudojami krūminių dantų srityje. Šiuo metu tampa vis populiaresni standartiniai cirkonio vainikėliai vaikams. Šie vainikėliai skirti pieninių dantų atstatymui. Jie yra išskirtinai estetiški (atkartoja danties spalvą ir formą), tvirti, ilgaamžiai ir atsparūs dėvėjimuisi. Labai svarbu paminėti dar vieną išskirtinę savybę – šie vainikėliai yra biosuderinami, o tai reiškia, kad jie yra nealergizuojantys, nes neturi metalo. Tad tai yra puikus pasirinkimas norint atstatyti tiek priekinius, tiek ir krūminius dantis.

Kuo skiriasi (jei skiriasi) vaikų cirkonio vainikėliai nuo suaugusiųjų?

Pieniniams dantims skirti vainikėliai yra standartiniai vainikėliai pagaminti iš aukštos kokybės monolito cirkonio oksido keramikos. Kaip ir suaugusiems skirti vainikėliai, jie yra natūralios danties spalvos ir atkartoja danties anatomiją. Skirtumas tas, kad suaugusiems cirkonio vainikėliai yra gaminami individualiai. Standartiniai cirkonio vainikėliai vaikams nėra gaminami individualiai. Kiekvieno gydymo metu, atsižvelgiant į mažojo paciento dantų būklę, forma ir spalva pasirenkama iš jau pagamintų vainikėlių. Tai leidžia sutrumpinti gydymo eigą ir pamažinti vizitų skaičių, reikalingų šiam gydymui atlikti. O tai yra dar vienas šio gydymo pliusas, mat dažnas vaiko apsilankymas pas odontologus, gali kelti nerimą tiek vaikui, tiek ir tėvams. O juk mūsų visų tikslas – pasiekti geriausio rezultato, nesukeliant bereikalingo streso.

Ar susiduriate su tėvų baimėmis, apipintomis mitais bei stereotipais, kuomet pasiūlote šį gydymo metodą jų vaikams?

Viskas, kas yra nauja ir neįprasta, kelia daug klausimų ir abejonių. Kadangi Lietuvoje vaikų odontologijoje naujovės ateina lėtai, visi nauji dantų gydymo metodai kelia daug klausimų. Dėl mažo pacientų amžiaus, dažnai tenka gydymą atlikti taikant bendrąją nejautrą, kuri daugelį tėvelių itin neramina. Reiktų nepamiršti ir jau minėto stereotipo, kad pieninių dantų gydyti nereikia.

Kokioms procedūroms dažniausiai naudojate cirkonio vainikėlius?

Dažniausiai šiais vainikėliais atstatome pieninius kandžius, kurie būna pažeisti ankstyvojo vaikų dantų ėduonies. Turbūt dažnas esate pastebėje, kad kai kurie maži vaikai turi itin neestetiškai atrodančius sunykusius ir ištrūpėjusius kandžius. Dėl emalio ištrupėjimo, porėtumo, padidėjusio apnašų prilipimo prie emalio paviršiaus, pasunkėjusios burnos higienos bei atsidengusio dentino netekus emalio, tokie dantys turi padidėjusį imlumą ėduoniui. O negydomas ėduonis gali pridaryti aibę nemalonumų nuolatiniams dantims (kurie išdygs, iškritus pieniniams).
Aš dirbu su „NuSmile“ vainikėlių gamintoju. Esu labai patentinkta jų gaminama produkcija, nes iš praktikos galiu pasakyti, kad jų cirkonio vainikėliai geriau prisitaiko prie vaiko danties. Dėl to sumažėja antrinio skilimo bei nusidėvėjimo galimybė. O kalbant apie estetinę funkciją – ji išties džiugina tiek vaikų tėvus, tiek ir mus, odontologus. Juk visiems smagu matyti laimingas vaiko akis ir gražią šypseną.

Neraminanti Lietuvos vaikų dantų būklės statistika, skatina vėl ir vėl kelti dantų priežiūros būtinumo klausimus bei raginti tėvus ypatingai rūpintis ne tik savo, bet ir savo vaikų dantų būkle. O tai reikia pradėti daryti jau tada, kai išdygsta pirmasis vaiko dantis. Sugedę pieniniai dantys yra lėtinės infekcijos židinys. Jis gali būti anginos, inkstų uždegimo ar įgytų širdies ydų priežastis, o per anksti netekus pieninių dantų, vaikas gali turėti ir nuolatinių dantų sukandimo sutrikimų bei dantų ligų.

Vaikų tėvai ir globėjai raginami nedelsti ir, iškilus problemoms, kreiptis į specialistus. O profesionalūs odontologijos klinikų „Denticija” gydytojai, pasitelkę naujausias technologijas bei psichologines žinias, yra pasirengę pasirūpinti jūsų vaikų dantų sveikata.

Skaityti daugiau
Suskleisti