Protinių dantų šalinimas

Protiniai dantys – rauti ar nerauti?

liepos 29d., 2021

Turbūt dažnas mūsų esame girdėję įvairias istorijas apie protinius dantis, sudėtingą jų priežiūrą, komplikacijas bei jų rovimą. Kadangi jie dygsta vėliausiai, kuomet intensyviai formuojasi žmogaus asmenybė, šie dantys buvo pavadinti protiniais. Taip jau yra, kad šiems dantims dažniausiai lemta būti išrautiems, bet baimintis nėra reikalo – su intelektiniais gebėjimais jie nieko bendra neturi. Apie protinių dantų specifiką, jų šalinimą ir išsaugojimą kalbiname odontologijos klinikos „Denticija” gydytoją odontologą, burnos chirurgą Andrių Petrauską.

Kas yra protiniai dantys? Kuo jie ypatingi?

Protiniai dantys yra tretieji krūminiai dantys, dar vadinami aštuntais (skaičiuojant nuo centrinio tarpdančio). Jie išdygsta paskutiniai iš visų nuolatinių dantų, dažniausiai 17-21 metų amžiaus. Itin didelio dėmesio šie dantys sulaukia dėl to, kad dažniausiai jie dygsta netaisyklingai, tokiu būdu sukeldami daug problemų jau išdygusiems dantims bei šalia esantiems burnos audiniams. Protinių dantų dygimo netaisyklingumas yra įtakotas dantų ir žandikaulio dydžio neatitikimo.

Daugelis žmonių, kurie turi protinius dantis, skundžiasi, kad jie kelia daug nepatogumų: jie dažnai genda, vis kartojasi uždegimai bei įvairios komplikacijos. Ar būtina šalinti protinius dantis? Kokiais atvejais protinių dantų šalinti nederėtų?

Didžioji dalis protinių dantų dygdami užstringa, išdygsta nepilnai, dygsta skausmingai, o jei išdygsta – gana anksti sugenda, nes juos sunku pasiekti bei gerai išvalyti. Net jei pacientas nusiskundimų dėl protinių dantų neturi, vertėtų įvertinti jų padėtį panoraminėje nuotraukoje. Iš jos galima nuspėti tolimesnę jų dygimo eigą. Jauname amžiuje (16-20 metų) protinių dantų šalinimas dažnai padeda išvengti sudėtingo šalinimo vėliau, kuomet dantis jau kelia rimtesnes problemas. Tačiau tikrai nereikia šalinti visų protinių dantų. Kartais jie pilnai sutelpa ir išdygsta taisyklingai, atlieka normalią kramtymo funkciją ir yra puikiai pasiekiami valymui. Tokius taisyklingai išdygusius protinius dantis kartais netgi verta taisyti, jei yra nedidelis kariesas.

Kartais besimptomio užstrigusio protinio danties šalinimo sukelta žąla yra didesnė nei nauda. Raunant tokius dantis, iškyla rizika pažeisti nervus ar kitas struktūras aplinkui dantį. Tad, sudėtingo danties šalinimo atveju, kartais rizika yra pernelyg didelė lyginant su tikimybe, kad paliktas toks dantis sukels kokias nors problemas. Tokie dantys yra paliekami periodiniam stebėjimui. Jie yra šalinami tik jei kelia pavojų sveikatai.

Kas yra retinuoti protiniai dantys? Kaip jų išvengti?

Įvairių straipsnių duomenimis iki 70% populiacijos turi retinuotus, arba užstrigusius, nepradygusius apatinius protinius dantis. Viršutiniai protiniai dantys užstringa rečiau, tačiau didelė dalis jų pradygsta netaisyklingai – į žandą, atgal ar vainiku link gretimo danties. Antropologų nuomone protiniai dantys atsirado evoliucijos metu, kuomet žmonės maitinosi rūpesniu maistu – šaknimis, lapais, riešutais ir žalia mėsa. Prieš 10000 metų atsiradus žemdirbystei, dieta tapo minkštesnė. Tai lėmė lėtesnį žandikaulių atsikišimą į priekį augimo metu, todėl protiniai dantys nebetelpa žandikaulyje ir užstringa arba dygsta kreivai – ten, kur randa vietos. Taigi, išvengti protinių dantų retencijos greičiausiai nepavyks.

Ar protinių dantų šalinimo procedūra skiriasi nuo įprastinio dantų rovimo?

Protinius dantis šalinti gali būti šiek tiek sudėtingiau, nes juos sunkiau pasiekti, jie blogiau matosi. Dažnai jų šaknys būna užsilenkę. Retinuotų (užstrigusių) ir kreivai išdygusių protinių dantų šaknys dažnai gali liestis prie nervų ar sinusų, todėl jų šalinimas reikalauja daugiau įgūdžių, gali prireikti danties padalinimo ar dengiančio kaulo nugręžimo. Atitinkamai po sudėtingesnių protinių dantų šalinimų gali būti ilgesnis bei sunkesnis gijimo laikotarpis.

Kaip protinių dantų netekimas įtakoja fizinę paciento būklę? Ar, pašalinus protinius dantis, keičiasi kramtymo funkcijos ypatumai, sąkandis bei žandikaulio padėtis?

Sugijus po protinio danties šalinimo, retam pacientui jų trūksta. Kramtymo funkcijai jie didelės įtakos nedaro, nes šiuolaikiniam maistui sukramtyti pilnai pakanka 14 dantų porų. Kalbant apie fiziologinius pokyčius, protinių dantų šalinimo procedūra gali būti naudinga kitai – dantų tiesinimo procedūrai, mat burnoje atsiranda daugiau vietos susigrūdusių dantų sulyginimui.

Naujausiais tyrimų duomenimis, apie 12-18 procentų žmonių populiacijos jau nebeturi protinių dantų užuomazgų. Jei visgi jūs juos turite, net jei ir nejaučiate didelio diskomforto, rekomenduojama juos parodyti jus gydančiam odontologui ar burnos chirurgui. Odontologijos klinikos „Denticija” specialistai yra pasirengę suteikti profesionalias konsultacijas bei jums reikalingą pagalbą.

Skaityti daugiau
Suskleisti