Ortodontinis gydymas

Tiesinamosios kapos ar breketai?

birželio 15d., 2021

Visuomenės nuomonę apie dantų tiesinimą vis dar stipriai įtakoja dešimtmečius vyravę stereotipai ir mitai. Gan didelė grupė žmonių vis dar įsitikinę, kad dantų tiesinimas galimas tik vaikystėje ir paauglystėje. Kita grupė žmonių nesiryžta tiesinti dantų dėl profesinių sumetimų arba bijodami atrodyti neestetiškai. Visgi, pasiryžus tiesinti dantis, iškyla ir kita dilema – kokiomis priemonėmis šio tikslo siekti?

Odontologijos klinikos „Denticija” gydytoja odontologė Ona Nagreckaitė teigia, kad „vienareikšmiai į šį klausimą atsakyti yra labai sudėtinga, mat priemonės, kuriomis tiesiname dantis, yra parenkamos atsižvelgiant į kiekvieno paciento burnos ir dantų sveikatos būklę bei individualius poreikius.” Odontologė pripažįsta, kad, kaip rodo praktika, susipažinę su tiesinamųjų kapų privalumais, pacientai ilgai nedvejoja rinkdamiesi tarp dantų tiesinimo kapomis ir įprastiniais breketais. Veikiau atvirkščiai, pasitaiko situacijų, kuomet pacientai nuliūsta išgirdę, kad dantų tiesinimas kapomis jiems netinka.

Atsižvelgiant į pacientų, išbandžiusių dantų tiesinimą kapomis, nuomonę, pagrindinis ir didžiausias jų privalumas – tai, kad jos yra beveik nematomos. „Pacientai, lankydamiesi mano kabinete, neslepia džiaugsmo, kad aplinkiniai net nepastebi, jog jie dėvi tiesinamąsias kapas” – teigia O. Nagreckaitė. Ir išties, lyginant dantų tiesinamąsias kapas ir breketus, turime pripažinti, kad paslėpti breketus yra beveik neįmanoma, o štai dantų tiesinimo kapas, esant svarbiai progai, netgi galima laikinai išimti.

Lyginant dantų tiesinimo breketais ir dantų tiesinimo kapomis gydymo trukmę, taip pat privalumai yra kapų pusėje. Anot odontologės O. Nagreckaitės, „priklausomai nuo klinikinės situacijos, nuo individualaus paciento atvejo sudėtingumo ir parinktos gydymo metodikos, dantų tiesinimo trukmė gali kisti, tačiau vidutinė ortodontinio gydymo trukmė nešiojant breketus yra 1,5 – 2 metai. Tiesinant dantis kapomis, gydymas dažniausiai trunka nuo 9 iki 15 mėnesių. Tačiau, noriu pabrėžti, kad tai, kiek užtruks gydymas dėvint kapas, labai priklauso ir nuo paciento bendradarbiavimo gydymo metu. Kuo atsakingesnis paciento požiūris, kuo ilgiau paros bėgyje yra nešiojamos kapos, tuo norimas rezultatas yra pasiekiamas greičiau”.

Dažnas pacientas, tiesinantis dantis breketais, skundžiasi, kad jų priežiūra yra itin sudėtinga ir varginanti. Juos reikia valyti itin atsakingai ir kruopščiai, nes netinkamai prižiūrimi dantų breketai gali sukelti įvairius burnos ertmės susirgimus. Tenka pripažinti, kad lyginant breketų ir kapų priežiūrą, vėlgi visi privalumai yra kapų pusėje. Kapas reikia valyti kiekvieną dieną, o jų priežiūrai naudojamas vanduo ir įprastas dantų šepetėlis.

Vienas didžiausių patiriamų stresų dėvint breketus yra valgymas. Gydantis dantis tiesinamosiomis breketų sistemomis, dažnam pacientui tenka šiek tiek pakeisti mitybos racioną, atsisakyti kietų produktų kramtymo. O valgio metu ir po valgio būti budriems, mat maisto likučiai lengvai prikimba prie breketų sistemos. To nepatiria tie pacientai, kurie renkasi tiesinti dantis kapomis, nes valgant kapos turi būti nuimamos nuo dantų.

Anot specialistės O. Nagreckaitės, „svarbu paminėti ir dar vieną dantų tiesinimo kapų sistema privalumą – šio gydymo procese yra geriau prognozuojami rezultatai, nes, naudodami šiuolaikines technologijas, turime galimybę specialios programos dėka trimatėje erdvėje matyti, kaip kiekviena kapa keis dantų padėtį, ir kokio rezultato pacientas gali tikėtis.” Tiesinant dantis breketų sistema, deja, tokios galimybės nėra. Kaip rodo gydytojų odontologų patirtis, kuomet pacientas mato galimą rezultatą, jis tampa labiau motyvuotas bendradarbiauti viso dantų tiesinimo gydymo proceso metu. O tai ir yra vienas svarbiausių veiksnių, nulemiantis sėkmingą gydymo eigą.

Jeigu apsisprendėte tiesinti dantis, kreipkitės į odontologijos klinikų grupės „Denticija” gydytojus. Mūsų klinikose yra įdiengta moderniausia šiuolaikinės odontologijos standartus atitinkanti įranga. O, turintys didelę patirtį, profesionalūs ir kompetentingi gydytojai padės rasti būtent jums tinkamą dantų tiesinimo būdą.

Skaityti daugiau
Suskleisti